اخذ اینماد

اینماد اعتماد الکترونیک، نمادی است که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، به سایت های فروش اینترنتی، اعطا می کند تا خریداران، با اطمینان و اعتماد از سایت ها، به آنان مراجعه کرده و اقدام به خرید اینترنتی کنند.

سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی ENAMAD.IR

سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی به نشانی enamad.ir، عنوان سایتی است که از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهت انجام امور مربوط به  ای نماد اعتماد الکترونیکی ایجاد شده است. در گذشته، قبل از راه اندازی سامانه جامع هوشمند رسیدگی به شکایات، یکی از راه های شکایت از فروشگاه های اینترنتی، شکایت از طریق سامانه اینماد بود که امروزه، تنها پیگیری شکایات قدیم، از طریق آن، انجام می شود.

با پیشرفت تکنولوژی، فروشگاه های اینترنتی بسیاری، جهت ارائه خدمات آنلاین خرید، به مشتریان، راه اندازی شده اند و در این زمینه، فعالیت می کنند. با توجه به رواج جرایمی نظیر کلاهبرداری در این حیطه، دولت، اخذ مجوز و نماد اعتماد را برای فروشگاه های اینترنتی، اجباری نموده و سامانه ای نیز در این خصوص، راه اندازی کرده است.

 سایت اینماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir​، سامانه ای است که فروشگاه های مشغول به کسب و کار اینترنتی، باید به آن، مراجعه کرده و مجوز نماد اعتماد خود را دریافت کنند که با توجه به ویژه بودن شرایط ثبت نام در این سایت و تقاضا برای نماد اعتماد، ضروری است که از قواعد آن، مطلع بود.

از این رو، در این مقاله سایا تدبیر قصد دارد، به بررسی سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir، بپردازیم سپس، نحوه ورود، ثبت نام و دریافت اینماد اعتماد الکترونیک از آن را توضیح دهیم و بگوییم که شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق سایت اینماد و واحد رسیدگی سامانه چگونه می باشد.

فرم درخواست مشاوره رایگان
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

سامانه نماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir چیست؟

اینماد اعتماد الکترونیک، نمادی است که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، به سایت های فروش اینترنتی، اعطا می کند تا خریداران، با اطمینان و اعتماد از سایت ها، به آنان مراجعه کرده و اقدام به خرید اینترنتی کنند. در واقع این نماد، تنها به سایت های دارای صلاحیت داده می شود و با اعطای  ای نماد اعتماد الکترونیکی، هویت صاحب و اعتبار محل فعالیت اینترنتی احراز می گردد و به این ترتیب، خریداران آن سایت می توانند، بدون دغدغه مواجه شدن با کلاهبرداری اینترنتی، از آن سایت خرید نمایند.

 سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی یا ای نماد به نشانی enamad.ir، عنوان سایتی است که از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهت انجام امور مربوط به اخذ و اعطای نماد اعتماد الکترونیکی ایجاد شده است. صاحبان فروشگاه های اینترنتی که در صدد جذب اعتماد مشتریان خود بوده، می توانند با مراجعه به سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی یا ای نماد و با طی کردن چند مرحله ساده، اقدام به اخذ ای نماد اعتماد الکترونیکی نمایند. این فروشگاه ها، باید، از سایت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی نیز، مجوز دریافت کنند.

شکایت از فروشگاه های اینترنتی، مشاهده اینمادهای اعتماد الکترونیک تعلیق شده و همچنین دسترسی به لیست فروشگاه های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی، از دیگر امکاناتی است که سامانه اینماد enamad.ir، برای کاربران خود فراهم کرده است.

مطابق دستور بانک مرکزی به شاپرک، از امروز، مورخ ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، پایانه های پرداخت اینترنتی کسب وکارهای مجازی که اقدام به دریافت اینماد نکرده یا هویت مالک آن، مطابق مالک نماد نباشد، غیرفعال شده و روند غیرفالسازی کلیه این کسب و کارها، تا ۶ هفته آینده، تکمیل خواهد شد.

بر اساس این اطلاعیه، تمام کسب و کارهای مجازی که قصد استفاده از پایانه های پرداخت اینترنتی را داشته، ملزم به ثبت نام و دریافت اینماد می باشند. همچنین، به کسب و کارهای مجازی  که در گذشته، بدون دریافت اینماد، کسب و کار خود را آغاز کرده اند نیز سه ماه، برای دریافت نماد اعتماد، مهلت داده شده و پس از پایان این مهلت، پایانه های پرداخت اینترنتی این کسب وکارها، غیر فعال خواهد شد.

ورود به سایت اینماد www.enamad.ir

پس از معرفی سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir که به آن، سایت شکایت از فروشگاه اینترنتی نیز می گویند، در این بخش از مقاله، قصد داریم تا در خصوص نحوه ورود به سایت اینماد، با کمک یک راهنمای تصویری، توضیح دهیم و در بخش بعد، نحوه ثبت نام در آن را بگوییم تا متقاضیان، در صورت نیاز بتوانند، از آن استفاده کنند.

سامانه جامع تجارت ایران، در راستای ارائه خدمات الکترونیکی، به افرادی که در زمینه تجارت بین الملل و داخلی، مشغول هستند، راه اندازی شده است و تجار می توانند، با مراجعه به آن، از خدمات این سایت، استفاده نمایند.

برای ورود به سایت ای نماد (enamad)، متقاضی باید، آدرس سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی به آدرس enamad.ir را در مرورگر خود، جست و جو کرده تا وارد صفحه ای مشابه صفحه زیر گردد.

 سپس، با کلیک بر روی آیکون مربع، کنار علامت ذره بین و انتخاب گزینه کسب و کارها، گزینه ورود به سایت را انتخاب کند.

 سپس، متقاضی باید، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده تا وارد سایت ای نماد شود. در صورتی که متقاضی، پیش از این در سامانه، ثبت نام نکره، ابتدا باید، نسبت به ثبت نام، اقدام کند.

علاقمندان به کسب اطلاعات در خصوص نحوه کسب مجوز کسب و کار اینترنتی می توانند، نسبت به مطالعه مقاله ای که در زیر، در قسمت حتما بخوانید مقاله آمده، اقدام کنند. در ادامه، نحوه ثبت نام در سامانه اینماد را توضیح خواهیم داد.

نحوه ثبت نام در سامانه اینماد www.enamad.ir

از آنجا که برای دریافت اینماد اعتماد الکترونیکی و یا ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی با تقدیم نمونه شکوائیه کلاهبرداری، باید در سامانه اینماد enamad ثبت نام کرد، در این بخش از مقاله، قصد داریم تا در خصوص نحوه ثبت نام در این سایت، صحبت کرده و راهنمای تصویری آن را ارائه دهیم.

در ابتدا متقاضیان باید، آدرس سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی یا ای نماد،یعنی enamad.ir را در مرورگر خود، جست و جو کرده تا وارد صفحه ای مشابه صفحه زیر گردند و در قسمت سمت چپ صفحه، بر روی علامت یا آیکون سه خط که کنار علامت ذره بین قرار دارد، کلیک کنند.

سپس، در این مرحله، متقاضیان باید، گزینه کسب و کارها را انتخاب کرده و از زیر مجموعه های آن، گزینه ثبت نام و ورود به پنل کاربری را انتخاب کنند.

در این گام، متقاضی باید، گزینه ایجاد حساب کاربری را انتخاب کند.

در مرحله بعد، متقاضی باید، نوع شخصیت خود را حقیقی اعلام کند و سپس، آدرس ایمیل، نام کاربری مورد انتخاب و رمز کاربری مورد نظر خود را در کادرهای مربوطه وارد کرده و با تیک زدن دو گزینه ای که به او، نمایش داده شده و پس از وارد کردن عدد تصویر امنیتی، گزینه تایید را انتخاب کرده تا لینک ثبت نام، به ایمیل او، ارسال گردد.

در مرحله بعد ، متقاضی باید، به ایمیل وارد شده رفته و با کلیک بر روی لینک ارسال شده به ایمیل او از طریق سامانه، ثبت نام خود را تایید کند. در ادامه، در خصوص نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از سایت اینماد (enamad)، توضیح خواهیم داد.

نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از سایت اینماد

از آنجا که یکی از امکانات و خدمات سامانه نماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir یا همان اینماد، ارائه نماد اعتماد است، در این بخش از مقاله، قصد داریم تا درباره نحوه دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از سایت ای نماد (enamadتوضیح دهیم و راهنمای تصویری آن را ارائه نماییم که این امر، مطابق مراحل زیر است:

در ابتدا متقاضی باید، با جست و جوی آدرس سایت اینماد، یعنی enamad.ir همانند آنچه در قسمت های قبلی مقاله گفته شد، وارد سامانه نماد اعتماد الکترونیکی شده و اقدام به ثبت نام در سایت نماید و سپس، با انتخاب گزینه ورود به سایت، نام کاربری و رمز عبور انتخابی خود را در کادرهای مربوطه، وارد کند.

در این مرحله، متقاضی باید، از سمت راست صفحه، گزینه تکمیل اطلاعات را انتخاب کند و از زیر مجموعه های آن، بر روی گزینه بارگذاری مدارک کلیک نماید و مدارک مورد نیاز، نظیر تصویر کارت ملی و تصویر شناسنامه خود را بارگذاری کند.

در این گام، متقاضی باید، مجددا از منوی تکمیل اطلاعات، گزینه احراز اطلاعات را انتخاب کرده و پس از وارد کردن شماره همراه خود و وارد کردن کد ارسال شده به شماره همراه، شماره همراه خود را تایید و به مرحله بعدی برود.

در این گام، متقاضی باید، از سمت راست سایت ای نماد enamad، گزینه کسب و کار را انتخاب کرده و اطلاعات مورد نیاز، نظیر نوع کسب و کار را در کادرهای مربوطه وارد کند. شایان ذکر است، نوع کسب و کار، باید، غیر صنفی، انتخاب شود.

در صفحه مربوط به کسب و کار، در قسمت اطلاعات تماس مربوط به کسب و کار، متقاضی باید، بر روی گزینه نارنجی رنگ کد رهگیری کلیک کرده تا به صفحه شرکت پست، هدایت شود و با با پرداخت مبلغ ۱۷ هزار تومان بتواند، دو کد برای تایید اطلاعات مکانی خود، دریافت کند. شایان ذکر است، این دو کد، در یک بسته پستی، به آدرس وارد شده در سایت، برای متقاضی، ارسال می گردند و از این نظر، ضروری است تا آدرسی معتبر، نظیر آدرس منزل یا محل کسب و کار اینترنتی، در سامانه وارد گردد.

در این مرحله، متقاضی باید، برای دریافت تاییدیه فنی، از منوی کسب و کار، زیر منوی تاییدیه فنی را انتخاب و بر روی یکی از دو گزینه ایمیل یا کد تایید، کلیک کند و اقدام به تایید مدیریت خود، بر سایت کسب و کار اینترنتی ای که برای آن، نماد اعتماد، دریافت می کند نماید.

در این گام، متقاضی باید، مجددا، از سمت راست صفحه، گزینه کسب و کار و سپس، گزینه نظر سنجی را انتخاب کند و پس از تکمیل نظر سنجی مجددا، از همین منو، گزینه وضعیت چک لیست کسب و کار را انتخاب نماید تا بتواند، با تکمیل چک لیست و انتخاب گزینه “ارسال جهت بررسی توسط کارشناس”، درخواست خود را برای بررسی، نزد کارشناس مربوطه، ارجاع دهد. تاییدیه کارشناس، در قسمت پنل کاربری، جایی که در تصویر زیر، با فلش قرمز رنگ نمایش داده شده، به متقاضی، اطلاع رسانی خواهد شد.

از آنجا که تایید کارشناس، ممکن است چند روز زمان ببرد، متقاضی باید، پس از چند روز، مجددا وارد سایت اینماد enamad شده و با انتخاب گزینه کسب و کار و سپس، گزینه تعهد نامه و تایید آن، به مرحله پرداخت هزینه برود.

در این گام متقاضی باید اقدام به پرداخت هزینه کرده و پس از پرداخت هزینه و دریافت تایید، از نماد الکترونیکی اعتماد، برخوردار گردد.

علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پیگیری پول برگشت داده نشده به حساب در خرید اینترنتی، می توانند نسبت به مطالعه مقاله ای که با همین عنوان، در زیر، در قسمت حتما بخوانید مقاله آمده، اقدام کنند.

 

شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir

 

در گذشته، یکی از راه های شکایت از فروشگاه های اینترنتی، شکایت از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی بود که در آن، افرادی که قصد شکایت از فروشگاه های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیک را داشتند، می توانستند به سایت نماد اعتماد الکترونیکی به نشانی enamad.ir مراجعه نموده و سپس بر روی گزینه شکایت از کسب و کار کلیک کرده و پس از ایجاد حساب کاربری، مراحل ثبت شکایت را انجام می دادند.

اما امروزه، آدرس سامانه ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی، از enemad.ir، به comp.ecsw.ir، تغییر کرده و تنها، کسانی که در گذشته، در سامانه اینماد، ثبت شکایت کرده اند، باید، برای پیگیری شکایت خود، به آدرس قدیم بروند. متقاضیانی که به تازگی، قصد ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی را دارند، باید، به آدرس comp.ecsw.ir، مراجعه کنند و بعد از ثبت نام در سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات، شکایت خود را ثبت نمایند. در زیر، نحوه پیگیری شکایت از سایت اینماد، توضیح داده شده است.

پیگیری شکایات ثبت شده از فروشگاه اینترنتی در سایت اینماد

در ابتدا، متقاضی باید، همانند آنچه در قسمت های قبلی مقاله توضیح داده شد، آدرس سامانه نماد اعتماد الکترونیکی یا همان سایت شکایت از فروشگاه اینترنتی، یعنی enamad.ir را جست و جو کرده تا وارد صفحه اصلی سایت شود و پس از کلیک بر روی علامت سه خط در سمت راست صفحه، از قسمت مصرف کنندگان، گزینه سامانه شکایت از کسب و کار را انتخاب نماید.

در این قسمت، متقاضی ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی باید، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده تا وارد پنل کاربری خود شود. در صورت عدم ثبت نام، متقاضی شکایت از فروشگاه اینترنتی، باید ابتدا، نسبت به ثبت نام خود، اقدام کند.

پس از ورود به پنل کاربری سایت ای نماد (enamad)، متقاضی می تواند، با انتخاب گزینه پیگیری شکایت، از منوی سمت راست صفحه، اقدام به پیگیری شکایت ثبت شده از فروشگاه اینترنتی مورد نظر خود، نماید.

شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق واحد رسیدگی سامانه نماد الکترونیکی enamad.ir

مطابق اعلام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، واحد رسیدگی به شکایت از سایت های اینترنتی، تحت عنوان سامانه جامع هوشمند رسیدگی به شکایات، راه اندازی شده است و آدرس آن، comp.ecsw.ir می باشد. و متقاضیان ثبت شکایت اینترنتی، به جای سامانه ای نماد enamad.ir، باید به این آدرس مراجعه کنند.

اما در صورت تمایل، خریدارانی که با عدم انجام تعهدات قراردادی توسط فروشگاه اینترنتی و عدم تحویل کالا مواجه می شوند می ‌توانند تحت عنوان گزارش تخلف، به سامانه اینماد مراجعه کرده و با ثبت تخلف از واحد رسیدگی سامانه نماد اعتماد الکترونیکی، تقاضای پیگیری را داشته باشند که نحوه و مراحل آن، به شرح زیر است: 

در ابتدا، متقاضی باید، همانند آنچه در بخش های قبلی مقاله، در خصوص نحوه ورود و ثبت نام در سامانه نماد اعتماد الکترونیکی ( اینماد ) توضیح داده شد، با جست و جوی آدرس سامانه enamad.ir، وارد سامانه ای نماد شود و از سمت راست صفحه، بر روی آیکون سه خط، کلیک کرده و سپس، با کلیک بر گزینه مصرف کنندگان، گزینه گزارش تخلف را انتخاب کند.

در این مرحله، متقاضی، با وارد کردن اطلاعات لازم، می تواند، اقدام به گزارش تخلف فروشگاه اینترنتی کرده تا واحد رسیدگی سایت ای نماد، به گزارش وی، رسیدگی نماید.

رسیدگی به تخلف گزارش شده، در سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی انجام می گیرد و در صورتی که فروشگاه اینترنتی پاسخگو نباشد، متقاضی می تواند، به سامانه جامع هوشمند رسیدگی به شکایات comp.ecsw.ir، مراجعه کرده و پیگیری امر را از طریق داوری یا ارجاع به مرجع صالح، بخواهد.

کارشناسان سایا تدبیر آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره تلفنی حقوقی به سوالات شما عزیزان پیرامون سامانه اینماد اعتماد الکترونیکی enamad.ir​​​ پاسخ دهند.

سوالات متداول

نماد اعتماد الکترونیک چیست؟

نماد اعتماد الکترونیک را مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به سایت ها اعطا می کنند تا خریداران با اطمینان و اعتماد از سایت ها به آنان مراجعه کنند و برای اطلاع از جزئیات متن مقاله رامطالعه نمایید.

سامانه نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

سامانه نماد اعتماد الکترونیکی به نشانی enamad.ir عنوان سایتی است که از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی جهت انجام امور مربوط به نماد اعتماد الکترونیکی ایجاد شده است و جزئیات آن در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق سامانه اعتماد الکترونیکی به چه صورت امکان پذیر می باشد؟

در حال حاضر امکان ثبت شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق سامانه جامع هوشمند رسیدگی به شکایت comp.ecsw.ir صورت می گیرد و تنها شکایاتی که در گذشته ثبت شده اند از سامانه اینماد پیگیری می شوند که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است.

فرم درخواست مشاوره رایگان
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .