ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان و کارآفرینی، سفری پرماجرا و مملو از ایده‌ها، افکار و اقدامات متنوع است. راه‌اندازی کسب و کار، مستلزم تجزیه و تحلیل‌های دقیق است و با انتخاب کشور محل سرمایه‌گذاری، تازه در نیمه راه قرار خواهید گرفت. 

ثبت شرکت در عمان و کارآفرینی، سفری پرماجرا و مملو از ایده‌ها، افکار و اقدامات متنوع است. راه‌اندازی کسب و کار، مستلزم تجزیه و تحلیل‌های دقیق است و با انتخاب کشور محل سرمایه‌گذاری، تازه در نیمه راه قرار خواهید گرفت. در سال‌های اخیر، ثبت شرکت در عمان با توجه به رشد روزافزون اقتصاد در این مناطق، به گزینه‌ای جذاب و پرسود برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است.

ثبت شرکت در عمان با بهره‌مندی از فضای باز و آزاد برای سرمایه‌گذاری و فرصت‌های کسب درآمد بالا، گزینه‌ای بی‌نظیر برای راه‌اندازی کسب و کار است. علاوه بر این، نرخ مالیات در عمان پایین، و حدود ۱۵% است و کارآفرینان از معافیت‌های مختلفی مانند معافیت‌های گمرکی برخوردار هستند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ همه سوالات خود را درباره ثبت شرکت در عمان پیدا کنید.

ثبت شرکت در عمان هوشمندانه‌ترین تصمیمی است که یک سرمایه‌گذار می‌تواند اتخاذ کند. عمان به شرکت‌های تازه تاسیس این امکان را می‌دهد تا با ثبت شرکت در عمان و گسترش شعب، کسب و کار خود را توسعه دهند. این کشور توسط عربستان سعودی، امارات متحده عربی و یمن احاطه شده و هر ساله سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جذب می‌کند.

درآمد عمان به منابع نفتی متکی است که پیامدهای اقتصادی بی‌نظیری را برای کشور به ارمغان آورده است. اما با پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن جهان، دولت عمان بر فرصت‌های کسب و کار در این حوزه‌ها نیز، بیش از پیش متمرکز شده است. چنانچه ایده تجاری دارید، عمان مقصد مناسبی برای ثبت شرکت بین المللی خواهد بود. در ادامه با هم به بررسی هرآنچه که مرتبط با شرایط و ۰ تا ۱۰۰ قوانین ثبت شرکت در عمان است، خواهیم پرداخت. با سایا تدبیر همراه باشید.

فرم درخواست مشاوره رایگان
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مزایای ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان مزایای قابل توجهی برای سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در سطح جهانی توسعه یافته و درآمد قابل توجهی کسب کنند، دارد. در ادامه به شرح شماری از مهم‌ترین و برجسته‌ترین مزایای ثبت شرکت در عمان خواهیم پرداخت.

 • عمان موقعیت استراتژیک بی‌نظیری دارد

عمان به لحاظ استراتژیکی در مجاورت مراکز تجاری اصلی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی قرار دارد. با توجه به موقعیت استراتژیک عمان، صادرات غیرنفتی این کشور به حدود ۱۷۶ کشور دنیا ارسال می‌شود. این موقعیت استراتژیک، فرصت‌های تجاری عالی را برای سرمایه گذاران رقم خواهد زد.

 • دولت عمان از سرمایه‌گذاران خارجی حمایت می‌کند

دولت عمان با ابتکاراتی که در حمایت از سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است، کارآفرینان زیادی را به خود جذب کرده است. از جمله طرح‌هایی که دولت عمان برای حمایت از سرمایه‌گذاران تدارک دیده است، می‌توان به معافیت‌های مالیاتی، وام‌های بدون بهره، مناطق آزاد تجاری و تخصیص زمین‌های دولتی اشاره کرد.

 • عمان از منابع طبیعی غنی برخوردار است

عمان از منابع طبیعی غنی مانند نفت برخوردار است. صادرات نفت طی سال‌ها، اقتصاد عمان را رونق داده و بهبود بخشیده است. علاوه بر منابع طبیعی، کشور عمان از نظر صنعتی نیز از تنوع بالایی برخوردار است و بنابراین دارای یک زنجیره تامین قوی برای تسهیل فعالیت‌های تجاری است.

 • عمان نیروی کار فراوانی دارد

عمان تقریباً ۴.۳ میلیون نفر جمعیت دارد و از این تعداد، ۱.۷ میلیون نفر نیروی کار هستند. بنابراین استخدام نیروی کار در کشور عمان به راحتی انجام می‌شود که مزیت بزرگی برای کسب و کارها به شمار می‌رود.

 • عمان زیرساخت‌های مستحکمی دارد

عمان از شبکه حمل و نقل مستحکمی برخوردار است. علاوه بر این، کشور عمان از نظر زیرساخت‌هایی مانند بنادر، فرودگاه‌ها و جاده‌ها، در سطح جهانی از موقعیت بی نظیری برخوردار است.

انواع شرکت در عمان

سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی کسب و کار در عمان، باید با توجه به شرایط و اهداف خود، یکی از انواع شرکت‌ها را برای تاسیس انتخاب کنند. شرایط تاسیس هر کدام از این شرکت‌ها متفاوت است و هر کدام از آن‌ها تحت قوانین متفاوتی اجرا می‌شوند. در ادامه به شرح انواع شرکت در عمان خواهیم پرداخت.

شرکت عمانی با مسئولیت محدود (The Omani Limited Liability Company)

شرکت با مسئولیت محدود یا LLC به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که سهامداران آن، به اندازه سهام خود در قبال شرکت مسئولیت و تعهد دارند. راه‌اندازی یک شرکت LLC در عمان، به حداقل ۲ سهامدار نیاز دارد که یکی از آن‌ها ترجیحاً باید شهروند یکی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس یا یک آمریکایی باشد که حداقل ۳۰% سهام را در اختیار دارد. عضو دیگر هم باید مدیر باشد. لازم به ذکر است مدیر می‌تواند یکی از سهامداران نیز باشد. این نوع ساختارهای تجاری، مناسب فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی هستند.

شرکت کاملاً خارجی (The wholly Foreign-Owned)

افراد خارجی که قصد تاسیس شرکتی را دارند که ۱۰۰% سهام آن را در اختیار دارند، باید جهت اثبات پایبندی به قوانین کشور عمان، از وزارت بازرگانی و صنعت، مجوز بگیرند. شرکت برای اخذ تاییدیه، باید طرح تجاری ارائه دهد که شامل جزئیات سرمایه‌گذاری و مزایای پیش‌بینی شده برای اقتصاد کشور باشد. برای مثال پیش‌بینی کند که با راه‌اندازی این شرکت، چه تعداد شغل ایجاد می‌شود. تاسیس شرکت کاملاً خارجی نیاز به حداقل ۲ سهامدار و ۱ مدیر عامل دارد.

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان (The Oman Free Zone Company)

افراد و کسب و کار هایی که اقدام به ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان میکنند، باید دارای ۲ معیار اصلی باشند که عبارتند از:  نوع شرکت کاملاً خارجی باشند و قابلیت انجام تجارت با مشتریان بومی را داشته باشند.

لازم به ذکر است شرکت‌های منطقه آزاد عمران، از مالیات بر درآمد شرکت معاف هستند و نیاز کمتری به استخدام نیروی کار عمرانی دارند. راه‌اندازی کسب و کار در مناطق آزاد، برای شرکت‌های تولیدی که قصد دارند از این کشور به عنوان پایگاهی برای گسترش فعالیت‌های خود در خاورمیانه استفاده کنند، توصیه می‌شود.

شرکت سهامی (The Joint Stock Company)

شرکت‌های سهامی که سهام خود را به صورت عمومی معامله می‌کنند، شرکت سهامی عام (SAOG) نامیده می‌شوند. در مقابل، شرکت‌های سهامی که سهام‌ها را بین عموم تقسیم نمی‌کنند، به شرکت‌های سهامی خاص شهرت دارند. برای ثبت شرکت‌های سهامی خاص به حداقل ۳ سهامدار نیاز است که یکی از آن‌ها باید از ملیت عمان باشد و ۳۰% از کل سهام شرکت را در اختیار داشته باشد. شرکت‌های سهامی اعم از سهامی خاص و عام، باید از وزارت بازرگانی و صنعت مجوز بگیرند.

شرکت با مشارکت محدود (The Limited Partnership)

شرکت با مشارکت محدود یا LP، حداقل به یک شریک عام و یک شریک با مسئولیت محدود نیاز دارد. لازم به ذکر است شرکت با مشارکت محدود، یک شرکت تضامنی اصلاح شده است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در عمان

برای شروع فرآیند ثبت شرکت در عمان ارائه لیستی از مدارک، ضروری است. برای تسریع پروسه ثبت شرکت، جمع‌آوری و ارسال مدارک باید با دقت و به درستی انجام شود. در ادامه لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در عمان را ارائه داده‌ایم.

 1. مدارک شناسایی مانند پاسپورت، شناسنامه و کارت پایان خدمت یا معافیت سهامداران
 2. تفاهمنامه و اساسنامه
 3. گواهی ثبت مالیات
 4. پاسپورت سهامداران شرکت
 5. گواهی ضمیمه اتاق بازرگانی و صنعت
 6. گواهی سپرده اولیه
 7. شناسنامه و کارت ملی سهامداران
 8. بیزینس پلن
 9. تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت در عمان

هر کشوری برای ثبت شرکت، فرآیند منحصر به فردی دارد که عمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. به طور کلی برای طی کردن مراحل ثبت شرکت در عمان، ۷ مرحله را باید پشت سر بگذارید که در ادامه به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت.

 • مرحله اول: ساختار و نوع شرکت را انتخاب کنید: اولین قدم برای ثبت شرکت، این است که سرمایه‌گذار، ساختار واحد تجاری مورد نظر را بر اساس سرمایه و تعداد کل سهامداران انتخاب کند. پیشتر درباره انواع شرکت‌هایی که در عمان می‌توانید ثبت کنید، صحبت کردیم.
 • مرحله دوم: برای شرکت، نام تجاری انتخاب کنید: انتخاب نام تجاری ممکن است ساده به نظر برسد، اما در واقعیت چنین نیست. در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که نام انتخابی شما منحصر به فرد است و توسط شرکت دیگری اتخاذ نشده است. نکته دیگری که در انتخاب نام تجاری باید به آن توجه کنید، این است که نام انتخابی نباید توهین‌آمیز باشد یا به احساسات مذهبی افراد آسیب بزند.
 • مرحله سوم: مکان راه‌اندازی شرکت را انتخاب کنید: معمولاً بهتر است کسب و کارها در محلی تاسیس شوند که اکثریت مخاطبان در آن مکان‌ها حضور دارند. عمان مناطق متنوعی برای سرمایه‌گذاری دارد که می‌توانید بنا به اهداف خود در قلمرو اصلی یا مناطق آزاد آن مانند منطقه آزاد صلاله، منطقه آزاد صحار و منطقه آزاد المزیونه، سرمایه‌گذاری کنید.
 • مرحله چهارم: مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت را ارسال کنید: بعد از انتخاب نام و محل کسب و کارتان، باید مدارک تجاری مورد نیاز را برای انجام مراحل ثبت شرکت، ارسال کنید. در پاراگراف‌های قبل، به مدارک مورد نیاز ثبت شرکت در عمان اشاره کردیم.
 • مرحله پنجم: مدارک و ملزومات ضروری شرکت را به اتاق بازرگانی و صنعت عمان ارسال کنید: یکی از جنبه‌های مهم که به دقت زیادی نیاز دارد، ثبت‎نام تجاری است. در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که در اتاق بازرگانی و صنعت عمان (OCCI) به درستی ثبت‌نام کرده، و تمام اطلاعات و مدارک مورد نیاز را ارسال کرده‌اید.
 • مرحله ششم: حساب بانکی افتتاح کنید: هر کسب و کاری با تراکنش‌های مالی سر و کار دارد و در نتیجه داشتن حساب بانکی برای تراکنش‌ها و همچنین واریز هزینه اولیه برای ثبت شرکت، ضروری است. در این مرحله باید با انجام تحقیقات بازار، در مورد بانک‌های موجود جستجو کنید و بهترین بانکی را که با شرایط تجاری شما مطابقت دارد، انتخاب نمایید.
 • مرحله هفتم: برای شرکت مهر بگیرید: مهر شرکت به مثابه امضای شرکت  است که روی سربرگ شرکت‌ها از آن استفاده می‌شود. داشتن مهر شرکت، در زمان معامله با سهامداران شرکت ضروری است و از کلاهبرداری و جعل اسناد جلوگیری می‌کند.

هزینه ثبت شرکت در عمان

لازم به ذکر است برای ثبت شرکت در عمان، باید بابت افتتاح حساب بانکی، اخذ کد مالیاتی، معرفی دفتر تجاری، کارت بازرگانی، مجوز فعالیت و معرفی حسابرس، هزینه‌هایی را پرداخت کنید. هزینه هر کدام از این موارد بر اساس تعرفه‌های دولتی مشخص می‌شود.

محبوب‌ترین و پرتقاضاترین صنایع در عمان

در کشور عمان، طیف وسیعی از فعالیت‌های تجاری را از داد و ستد گرفته تا تولید کالا و محصولات، و یا حتی ثبت شرکت در عمان بصورت تجاری و خدماتی می‌توان انجام داد و درآمد بالایی کسب کرد. در ادامه پردرآمدترین و متداول‌ترین کسب و کارهای تجاری در کشور عمان را شرح خواهیم داد.

 • شرکت‌های تکنولوژی محور

در خاورمیانه، به ویژه مسقط، پایتخت عمان، دامنه وسیعی از استارت‌آپ‌های مبتنی بر تکنولوژی، راه‌اندازی می‌شوند. از جمله استارت‌آپ های سودآور در کشور عمان می‌توان به استارت‌آپ حوزه حمل و نقل اشاره کرد که عبارتند از: تحویل غذا، اپلیکیشن موبایل برای فرشگاه‌های مواد غذایی، خدمات تاکسی، محصولات تناسب اندام، تجارت الکترونیک و سایر موارد.

 • شرکت‌های مدیریت رویداد و همایش

عمان به برگزاری مهمانی‌های مجلل، رویدادهای سلبریتی‌ها، جشن‌های عروسی بزرگ و رویدادهای ورزشی مشهور است و به همین علت فرصت‌های بی‌نظیری را برای افراد خلاقی که در صنعت سرگرمی فعالیت می‌کنند و در مدیریت و سازماندهی این رویدادها سابقه دارند، فراهم کرده است. لازم به ذکر است حاشیه سود این صنعت در عمان بسیار بالا است.

 • کسب و کارهای حوزه توریسم و گردشگری

با توجه به تلاش‌های قابل‌توجه دولت عمان برای بهبود صنعت گردشگری و توریسم، این صنعت به خوبی در عمان شکوفا شده است. هزینه‌هایی که برای راه‌اندازی یک کسب و کار گردشگری در عمان نیاز است شامل اجاره دفتر، مدرک لیدر گردشگری، هزینه‌های داخلی دفتر و حقوق کارمندان می‌شود. کسب و کارهای گردشگری، پتانسیل بالایی برای رشد بلندمدت دارند.

 • کسب و کار حوزه مواد غذایی و رستوران

با راه‌اندازی رستوران در کشور عمان، کسب و کاری پرسود و پردرآمد را برای خود رقم خواهید زد. راه‌اندازی این کسب و کار برای افرادی که با طعم و غذاهای محلی آشنایی دارند، گزینه مناسبی است.

 • صادرات و واردات اجناس

راه‌اندازی فروشگاه کالا در عمان، گزینه‌ای عالی برای شروع کسب و کار است. زیرا عمان به صادرات و واردات خود به کشورهای مختلف وابسته است. اگر کسی بتواند این کالاها را با نرخ ارزان‌تری وارد کند، می‌تواند درآمد بالایی کسب کند. معامله با برندها و محصولات متعدد، باعث جذب مشتریان بیشتر و گسترش کسب و کار می‌شود.

بهترین شهرها برای ثبت شرکت در عمان

پایتخت عمان، شهر مسقط و مناطق آزاد تجاری این کشور، برای ثبت شرکت طرفداران زیادی دارد. در ادامه به شرحی از مزایای اقتصادی این شهرها و مناطق برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار خواهیم پرداخت.

 • مسقط (Muscat)

مسقط، پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر عمان است و عمده فعالیت‌های تجاری کشور در این شهر انجام می‌شود. اقتصاد مسقط، تحت سیطره تجارت است. شرکت توسعه نفت عمان (PDO) از سال ۱۹۶۲، مرکز اقتصادی مسقط و بعد از دولت، دومین کارفرمای بزرگ کشور است. سهامداران عمده این شرکت، رویال داچ شل، توتال و پارتکس هستند. تولید این شرکت، حدود ۷۲۰،۰۰۰ بشکه در طول روز تخمین زده می‌شود. مسقط همچنین مقر شرکت‌های تجاری بزرگی مثل گره سهیل بهوان است که شریک تجاری شرکت‌های بزرگی مثل توشیبا، سوبارو، سیکو، هیولت پاکارد و جنرال موتورز است.

 • مناطق آزاد تجاری عمان (Oman Free Trade Zones)

مناطق آزاد تجاری عمان شامل ۳ منطقه آزاد صلاله، منطقه آزاد صحار و منطقه آزاد المزیونه می‌شود. سرمایه‌گذاری در این مناطق تجاری مزایای زیادی به همراه دارد که از آن جمله می‌توان به مالکیت ۱۰۰ درصدی کسب و کار، عدم نیاز به حداقل سرمایه سهام، عدم نیاز به پرداخت مالیات شرکتی به مدت ۱۰ سال، و معافیت از عوارض گمرکی اشاره کرد.

 • بهترین کسب و کارها در منطقه آزاد صلاله: تولید و فرآوری مواد شیمیایی، ساخت و مونتاژ، لجستیک و توزیع.
 • بهترین کسب و کارها در منطقه صحار: تولید و فرآوری فولاد، تجارت و لجستیک، نفت و گاز، پتروشیمی، مواد معدنی و سنگدانه‌ها، سرامیک، لجستیک و فرآوری مواد غذایی.
 • بهترین کسب و کارها در منطقه آزاد المزیونه: تولیدات سبک، تجارت و ارائه خدمات.

شروع تجارت در عمان با ثبت شرکت

یکی از راه های اصلی برای شروع تجارت جهانی از طریق کشور عمان ثبت شرکت در عمان است. در ادامه به کالاهایی که بیشترین صادرات و واردات عمان را تشکیل میدهند را بررسی خواهیم کرد تا شما بتوانید فرصت هایی موجود است را بیابید و بتوانید برای کسب و کار خود از آنها استفاده نمایید نفت خام، نفت تصفیه‌شده و گاز طبیعی، بیشترین صادرات کشور عمان را تشکیل می‌دهند، در حالیکه واردات این کشور عمدتاً شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای تولیدی اساسی و مواد غذایی می‌شود. از جمله شرکای تجاری اصلی عمان می‌توان به امارات متحده عربی، ژاپن، عربستان سعودی و هند اشاره کرد.

روابط تجاری عمان با قطر پس از سال ۲۰۱۷، زمانیکه قطر در محاصره همسایگان خود قرار گرفت و به دنبال شرکای تجاری جدید بود، افزایش یافت. عمان از سال ۲۰۰۰، به عضویت سازمان تجارت جهانی درآمده و در تجارت با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و ایالات متحده، از معافیت گمرکی برخوردار است.

لازم به ذکر است درآمدهای نفتی، تقریباً دو پنجم تولید ناخالص داخلی (GDP) و حدود سه چهارم درآمد دولت را تشکیل می‌دهند. با پیش‌بینی کاهش ذخایر نفتی، دولت عمان در سال ۱۹۹۶، طرحی را آغاز کرد که بر توسعه منابع گاز طبیعی کشور برای تامین سوخت صنایع داخلی و صادرات به شکل گاز طبیعی مایع (LNG) متمرکز بود.

عمان همچنین سیاست‌های تنوع‌بخشی و خصوصی‌سازی اقتصاد کشور را در پیش گرفت. در پایان دهه ۱۹۹۰، طرح خصوصی‌سازی عمان از سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس مانند کویت، قطر، عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی، سبقت گرفت. از ویژگی‌های قابل‌توجه این طرح می‌توان به گسترش بازار سهام کشور، فروش چندین شرکت دولتی و ایجاد فضای آزادتر برای سرمایه‌گذاری، اشاره کرد.

در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه، شرحی از مزایا، انواع، بررسی هزینه ها و مراحل ثبت شرکت در عمان و سایر موارد مرتبط را به شما عزیزان ارائه دهیم. با توجه به موقعیت مکانی، برخورداری از منابع طبیعی، رشد روزافزون اقتصاد و سیاست‌گذاری‌های حمایتی عمان، ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در این کشور، مزایای اقتصادی سرشاری برایتان به همراه خواهد داشت. سرمایه‌گذاری در این کشور می‌تواند سکوی پرتابی برای کسب و کار شما به شمار رود تا در سطح بین‌المللی نیز توسعه پیدا کرده و مطرح شوید.

سؤالات متداول 

بهترین صنایع برای ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب و کار در عمان کدامند؟

بهترین صنایع برای ثبت شرکت در عمان عبارتند از نفت و گاز، خدمات حمل و نقل و لجستیک، خدمات دیجیتال، معدن و صنایع معدنی.

آیا افراد خارجی می‌توانند در عمان ثبت شرکت کنند؟

بله، اما اتباع خارجی ابتدا باید از وزارت بازرگانی و صنعت گواهی CR دریافت کنند. این گواهی به افراد یا شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت قانونی در عمان تجارت کنند. CR برای مدت ۳ سال صادر می‌شود و قابل تمدید است.

پرطرفدارترین نوع ثبت شرکت در عمان کدام است؟

شرکت با مسئولیت محدود پرطرفدارترین و رایج‌ترین نوع شرکت در عمان است.

فرم درخواست مشاوره رایگان
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .