انواع شرکت های قابل ثبت در یونان

قبل از اینکه برای ثبت شرکت در یونان اقدام کنید، باید ببینید که کدام نوع شرکت برای کسب‌وکار شما مناسب است. با شناخت انواع مختلف شرکت‌ها در یونان بهتر می‌توانید راجع به این موضوع تصمیم بگیرید.

قبل از اینکه برای ثبت شرکت در یونان اقدام کنید، باید ببینید که کدام نوع شرکت برای کسب‌وکار شما مناسب است. با شناخت انواع مختلف شرکت‌ها در یونان بهتر می‌توانید راجع به این موضوع تصمیم بگیرید. انواع شرکت در یونان عبارت‌اند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود (Limited Liability Company)
 • شرکت خصوصی (Private Company)
 • شرکت سهامی عام (Public Limited Company)
 • شرکت مشارکتی (Partnership)
 • دفتر شعبه (Branch Office)
 • دفتر نمایندگی (Representative Office)

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در یونان

شرکت با مسئولیت محدود یا LLC (البته در یونان به آن EPE هم می‌گویند) یکی از رایج‌ترین انواع شرکت‌ها در یونان است. این نوع شرکت برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط استفاده می‌شود. این نوع شرکت حداقل یک سهامدار و یک مدیر نیاز دارد و حداقل سرمایه موردنیاز آن ۴٬۵۰۰ یورو است. سهامداران و مدیران شرکت با مسئولیت محدود می‌توانند از هر ملیتی باشند. مسئولیت هر یک از سهامداران به میزان سرمایه‌ای که آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند محدود می‌شود.

ثبت شرکت خصوصی در یونان

شرکت خصوصی هم می‌تواند با یک مدیر و یک سهامدار تأسیس شود. این افراد می‌توانند اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند و ملیت آن‌ها هم اهمیتی ندارد. در این نوع شرکت حداقل سرمایه‌ای وجود ندارد و شما می‌توانید شرکت خصوصی را با تنها با یک یورو تأسیس کنید!

ثبت شرکت سهامی عام در یونان

شرکت سهامی عام در یونان به حداقل سه مدیر و یک سهامدار نیاز دارد که می‌توانند اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند و ملیت آن‌ها هم ملاک نیست. برای ثبت شرکت سهامی عام به حداقل ۶۰ هزار یورو سرمایه نیاز است. این نوع شرکت برای کسب‌وکارهای عمومی و بزرگ مناسب است.

ثبت شرکت مشارکتی در یونان

شرکت‌های مشارکتی و یا همان تضامنی در یونان نوع دیگری از تجارت هستند که اغلب توسط کارآفرینان تأسیس می‌شوند. مسئولیت شرکا در این نوع شرکت محدود نیست و همه باید در برابر ضرر و زیان شرکت پاسخگو باشند. برای ثبت شرکت مشارکتی حداقل به دو شریک نیاز است و حداقل سرمایه موردنیاز برای آن هم ۱۰۰۰ یورو خواهد بود.

ایجاد دفتر شعبه در یونان

دفاتر شعبه در یونان را می‌توان با یک مدیر و سهامدار تأسیس کرد. شرکت مادر (شرکت اصلی) در قبال اقداماتی که دفاتر شعب انجام می‌دهند پاسخگو است، زیرا شعبه از شرکت اصلی جدا نیست. ممکن است شرکت اصلی در هر کشوری باشد، اما شعبه آن را می‌توان در یونان تأسیس کرد. حداقل یک مدیر و یک نماینده محلی برای رسیدگی به امور مالیاتی شعبه موردنیاز است.

ایجاد دفتر نمایندگی در یونان

دفتر نمایندگی برای کمک به ارتقای خدمات و کالاهای شرکت مادر و همچنین انجام تحقیقات بازار تأسیس می‌شود. در دفتر نمایندگی نمی‌توان هیچ‌گونه فعالیت تجاری یا سود ده انجام داد.

فرم درخواست مشاوره رایگان
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

 

مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در یونان

برای اینکه بتوانید یک شرکت را در یونان به ثبت برسانید، به یک سری مدارک نیاز دارید. تمام این مدارک باید قانونی و معتبر باشند و در صورت ارائه مدارک جعلی طبق قانون با شما برخورد خواهد شد. مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت در یونان را در ادامه برای شما آورده‌ایم:

 • کپی پاسپورت معتبر
 • مدرک شناسایی
 • کپی برابر اصل اساسنامه شرکت
 • رسید پرداخت سرمایه شرکت (در موارد موردنیاز)
 • مشخصات کامل مدیران
 • مشخصات کامل سهامداران
 • کپی محضری اساسنامه شرکت
 • رسید پرداخت هزینه ثبت شرکت
 • مدارک اثبات آدرس شرکت
 • کپی مدارک پرداخت­های مالیاتی
 • گواهی عدم سوءپیشینه

مراحل ثبت شرکت در یونان

قبل از شروع فرآیند ثبت شرکت در یونان بهتر است با مراحل این کار آشنا شوید. کارشناسان ما می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

انتخاب نام برای شرکت:  اولین قدم برای ثبت شرکت در یونان، انتخاب یک نام مناسب برای کسب‌وکارتان است. بعد از انتخاب نام باید از طریق اتاق بازرگانی و صنعت یونان، صحت نام تجاری را بررسی کنید و اگر مشکلی نداشت، نام شرکت را به تأیید برسانید.

جمع‌آوری مدارک: شما باید تمامی مدارک موردنیاز برای ثبت شرکت را آماده کنید و آن‌ها را به اداره ثبت شرکت‌ها در یونان ارائه دهید. تمام مدارک شما باید معتبر باشند.

واریز سرمایه شرکت: اگر شرکت شما نوعی باشد که به حداقل سرمایه نیاز داشته باشد، باید سرمایه شرکت را به حساب آن واریز کنید و رسید آن را همراه با سایر مدارک به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل دهید.

دریافت شماره شناسایی مالیاتی (TIN): برای انجام امور مالیاتی شرکت، شما باید از اداره مالیات یونان شماره شناسایی مالیاتی (TIN) دریافت کنید. اگر سهامدار اصلی شرکت، فردی یونانی نباشد، باید برای دریافت TIN یک فرد بومی را به‌عنوان نماینده مالیاتی خود استخدام کنید تا کارهای شرکت را انجام دهد.

تعیین آدرس دفتر ثبت‌شده برای شرکت:  برای ثبت شرکت در یونان، باید یک دفتر داشته باشید که آدرس آن هم ثبت شده باشد. تمامی اطلاعیه‌ها، مکاتبات و نامه‌ها به آدرس دفتر شما در یونان ارسال می‌شوند.

تنظیم اساسنامه شرکت: شما باید اساسنامه شرکت را تنظیم کنید و آن را به دفتر چاپ ملی یونان تحویل دهید تا در روزنامه ملی یونان منتشر شود. اساسنامه شرکت باید شامل نام کامل کسب‌وکار، هدف شرکت، سرمایه شرکا بر اساس طبقه‌بندی و ارزش آن‌ها، آدرس دفتر شرکت و … باشد.

ساخت مهر شرکت: شما باید برای شرکتتان یک مهر با نام و علامت تجاری خود بسازید. شماره ثبت مالیاتی شرکت و اداره مالیاتی که شرکت زیر نظر آن قرار دارد هم باید روی مهر شرکت درج شوند.

ثبت شرکت در اداره ثبت تجاری عمومی (GEMI): پس از تکمیل کلیه مدارک موردنیاز و تنظیم اساسنامه، باید شرکت را در اداره ثبت تجاری عمومی یونان ثبت کنید.

دریافت گواهی ثبت شرکت: پس‌ازاینکه تمام مراحل گفته‌شده را به‌دقت انجام دادید و تمامی مدارک به تأیید اداره ثبت شرکت‌ها رسید و هیچ مشکلی وجود نداشت، گواهی ثبت شرکت برای شما صادر می‌شود.

مدت‌ زمان ثبت شرکت در یونان

ثبت شرکت در کشورهای خارجی فرآیندی زمان‌بر است. هیچ موسسه‌ای هم نمی‌تواند تضمین کند که به‌سرعت شرکتی را در یک کشور خارجی برای شما به ثبت برساند، زیرا یک سری مراحل اداری وجود دارد که باید در زمان خودشان انجام شوند. مدت‌زمان حدود مراحل ثبت شرکت در یونان را در ادامه برای شما آورده‌ایم:

مراحلمدت‌زمان
برنامه‌ریزی برای ثبت شرکت۲ هفته
دوره تأسیس شرکت۳ هفته
تأیید حساب بانکی شرکت۴ هفته
تأیید بانکداری اینترنتی۲ هفته
تکمیل مراحل ثبت شرکت۱ هفته
مجموع زمان ثبت شرکت۱۲ هفته

 

مالیات شرکت‌ ها در یونان

یکی از نکات مهمی که قبل از ثبت و تأسیس شرکت در یونان باید به آن توجه داشته باشید، مالیاتی است که شرکت‌ها در این کشور پرداخت می‌کنند. چند نوع مالیات وجود دارد که بعد از تأسیس شرکت در یونان باید آن‌ها را پرداخت کنید که در جدول زیر ارائه شده است:

موارد مشمول مالیاتمیزان مالیات
مالیات بر درآمد شرکت (CIT)۲۴ درصد
مالیات بر درآمد شخصی۴۴ درصد
مالیات بر ارزش افزوده (VAT)۲۴ درصد
مالیات بر سود سهام۵ درصد
مالیات بهره۱۵ درصد
مالیات بر حق امتیاز۲۰ درصد
مالیات بر درآمد فردی برای افراد غیر مقیم۱۵ درصد

دریافت ویزا برای ثبت شرکت در یونان

برای اینکه بتوانید یک شرکت را در یونان به ثبت برسانید و کسب‌وکار خود را آغاز کنید، باید ویزا بگیرید. این نوع ویزا برای ثبت شرکت در یونان ویزای تجاری نام دارد.

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای تجاری یونان، برای اقامت تا ۹۰ روز در دوره‌های ۶ ماهه به شرح زیر است:

 • فرم درخواست ویزا تکمیل‌شده
 • پاسپورت معتبر
 • عکس رنگی
 • بیمه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو
 • اثبات محل اقامت
 • اثبات تمکن مالی

زمان پردازش ویزای تجاری یونان معمولاً ۱۵ روز تقویمی است. البته ممکن است این مدت به دلایل مختلف مانند ناقص بودن مدارک حدود ۳۰ الی ۶۰ روز افزایش پیدا کند. ویزای تجاری یونان ۹۰ روز در یک دوره ۶ ماهه اعتبار دارد و هزینه صدور آن هم ۸۰ یورو است.

اقامت یونان از طریق ثبت شرکت

بعد از گذشت ۲ سال از اخذ اقامت دائم می‌توانید برای شهروندی یونان درخواست دهید، البته درصورتی‌که شرایط زیر را داشته باشید:

 • بالای ۱۸ سال سن داشته باشید.
 • درآمد قانونی داشته باشید.
 • سابقه کیفری نداشته باشید.
 • مزایا و معایب ثبت شرکت در یونان
 • ثبت شرکت در کشورهای اتحادیه اروپامانند یونان مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. در جدول زیر این موارد را برای شما بیان می‌کنیم:
مزایای ثبت شرکت در یونانمعایب ثبت شرکت در یونان
زیرساخت‌های تجاری توسعه‌یافتهسخت‌گیری‌های قانونی و حاکم بودن بوروکراسی در این کشور
محیط تجاری آزاد و به‌دوراز فشارهای اداریتغییرات مکرر در قوانین
هزینه‌های پایین نیروی کارتفاوت در مالیات در مناطق مختلف
وجود مشوق‌های مالیاتیبرخورد غیرقابل‌پیش‌بینی مقامات با مشاغل
فرم درخواست مشاوره رایگان
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .