ثبت شرکت

برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار خود بایستی در ابتدا تمامی مدارک مورد نیاز آن را تهیه کنید و سپس از طریق مراحل گام به گام که در ادامه توضیح دادیم اقدام به ثبت و در نهایت شروع به فعالیت کنید.

برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار خود بایستی در ابتدا تمامی مدارک مورد نیاز آن را تهیه کنید و سپس از طریق مراحل گام به گام که در ادامه توضیح دادیم اقدام به ثبت و در نهایت شروع به فعالیت کنید.

فرآیند ثبت شرکت در عین سادگی دارای جزییاتی است که با مشورت با وکلاء و کارشناسان حقوقی می توانید به بهترین شکل آن را انجام دهید. مقاله پیش رو توسط افراد حقوقی و وکلای با تجربه تهیه و تنظیم شده است با مطالعه این مقاله به جواب تمامی سوالات خود خواهید رسید.

پیش گفتار

یکی از دغدغه های هر فردی که احساس نیاز به ایجاد یک شرکت می کند دانستن مراحل، مدارک و شرایط مورد نیاز برای انجام این کار است.

ما در این مقاله سعی کردیم تا تمامی جزئیات و جوانب ثبت شرکت را بر اساس قوانین به روز کشور و همچنین جدیدترین تغییرات سامانه ثبت شرکت ها به زبان ساده در اختیار شما قرار دهیم. به طوری که از گام ابتدایی تا آخرین مرحله تاسیس شرکت را به خوبی درک کنید.

فرم درخواست مشاوره رایگان
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مراحل ثبت شرکت

مراحل تاسیس شرکت مشابه کلیه امور اداری که در زندگی خود تجربه کرده ایم شرایط و پیچیدگی های خاص خود را دارد. در واقع برای طی کردن این مراحل بایستی به طور کامل با این روند آشنا شویم.

 1. انتخاب نوع شرکت و موضوع فعالیت
 2. انتخاب نام شرکت
 3. انتخاب اعضا و سمت ها
 4. طی کردن مراحل ثبت در سامانه اداره ثبت شرکتها
 5. تهیه و امضاء مدارک ثبتی (از جمله اساسنامه، شرکتنامه و…)
 6. ارسال کلیه مدارک به اداره ثبت شرکتها
 7. استعلام ثبت شرکت در سامانه مربوطه
 8. پرداخت هزینه های قانونی
 9. دریافت آگهی تاسیس در اداره ثبت شرکتها

صفر تا صد مراحل ثبت شرکت

مراحل تاسیس شرکت مشابه کلیه امور اداری که در زندگی خود تجربه کرده ایم شرایط و پیچیدگی های خاص خود را دارد. در واقع برای طی کردن این مراحل بایستی به طور کامل با این روند آشنا شویم.

در ایام نه چندان دور کارهای اداری به صورت دفتری و اصطلاحا دستی انجام می شد و هر فرد می بایست به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت استان خود رفته و با پر کردن فرم ها و پرداخت هزینه های قانونی ثبت شرکت منتظر می ماند تا فرآیند ثبت توسط اداره انجام شود.

همچنین برای هر بار پیگیری و استعلام شرکت خود مجددا به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت مراجعه می کرد اما با ورود سیستم ها و سامانه آنلاین ثبت شرکتها روند و مراحل ثبت دست خوش تغییراتی شد.

این تغییرات برای آسان شدن روند ثبت ایجاد شدند. اگرچه تا حد بسیار زیادی ثبت شرکت از طریق سامانه راحت تر شده است اما ناخواسته باعث برخی پیچیدگی ها نیز شده است.

این در حالی است که اگر آشنایی و تجربه کافی برای انجام این مراحل را نداشته باشید ممکن است در حین ثبت دچار مشکلاتی شوید. اما در نظر داشته باشید که کارشناسان ما هر لحظه پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

شما همچنین می توانید کلیه مراحل ثبت شرکت خود را به ما بسپارید تا بدون اتلاف وقت و بدون آزمون و خطا شرکت خود را به ثبت برسانید. این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که ثبت شرکت یک فرآیند حقوقی است که حتما نیاز به یک وکیل خواهید داشت.

ثبت شرکت در ۷ گام

ما سعی کردیم به زبان ساده نحوه طی کردن کلیه مراحل ثبت شرکت را در ۷ گام به شما آموزش دهیم. از این رو پیشنهاد میکنیم این مراحل ساده و در عین حال بسیار مهم را به دقت و با حوصله مطالعه کنید.

 • مرحله اول – انتخاب نوع شرکت

در نخستین قدم برای ثبت شرکت بایستی ارزیابی های اولیه را برای انتخاب بهترین نوع شرکت برای کسب و کارمان را انجام دهیم. در این مرحله همچنین با توجه به نوع انتخابی شرکت، شرکاء و اعضای شرکت را نیز باید مشخص کنیم.

در واقع اگر شرکتی نیاز داشته باشیم که در مناقصات شرکت کند بایستی نوع سهامی خاص را انتخاب کنیم، در این حالت به ۳ نفر اعضا و ۲ نفر بازرس نیاز داریم. اما اگر تعداد افراد ما ۲ نفر باشن باید به عنوان مثال شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب کنیم.

از این رو اولین مرحله برای ثبت شرکت از حساسیت بالایی برخوردار است. چون یک انتخاب خوب آینده ایی روشن برای کسب و کار ما ایجاد می کند. پیشنهاد میکنیم در اولین قدم خود حتما با کارشناسان حقوقی ما مشورت کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 • مرحله دوم – انتخاب نام شرکت

در قدم دوم پس از انتخاب نوع شرکت، بایستی برای شرکت خود یک نام انتخاب کنیم، انتخاب نام شرکت نیز قلق های خاص خودش را دارد. این نام بایستی با توجه به شرایط و قوانین مورد نظر اداره ثبت شرکتها حداقل ۳ سیلاب داشته و ریشه فارسی داشته باشد تا در نهایت توسط این نهاد تایید شود.

به این نکته نیز توجه کنید که نام شرکت مبحثی کاملا جداگانه نسبت به برند و نام تجاری داری دارد. برخی به اشتباه نام شرکت را بر محصولات و خدمات خود می گذارند در حالی که این نام حمایت معنوی از برند شما ندارد و باید برای حفظ حقوقی کپی رایت نام تجاری خود برای ثبت برند اقدام کنید که در صفحه ایی جداگانه توضیحات کاملی در این خصوص داده ایم.

 • مرحله سوم – مشخصات و موضوع فعالیت

در مرحله سوم بایستی کلیه جزئیات شرکت از جمله آدرس، انتخاب سمت اعضای شرکت و همچنین مهمترین بخش آن موضوع فعالیت شرکت تعیین شود. در خصوص موضوع فعالیت باید حتما با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید تا بتوانید بهترین و کامل ترین موضوع را برای شرکت انتخاب کنید.

موضوع فعالیت شرکت محدود مجاز برای انجام فعالیت های شرکت را مشخص می کند. از این رو برای اینکه در آینده بتوانید در تمامی بخش هایی که شرکت تان پتانسیل دارد فعالیت و رشد کنید بهتر است در ابتدا این موضوعات را در اساسنامه شرکت بیاورید.

هرچند در صورتی که قبلا شرکتی داشته اید و موضوع فعالیت آن محدود بوده است می توانید با انجام تغییرات الحاق به موضوع بزنید.

 • مرحله چهارم – ثبت در سامانه آنلاین ثبت شرکتها

در این گام بعد از مشخص شدن تمامی موارد و جزئیات شرکت، با داشتن مدارک مورد نیاز از جمله تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضای شرکت، اقدام به ثبت اطلاعات در وب سایت اداره ثبت شرکتها می کنیم. با درج اطلاعات در این سامانه و انتخاب نام. منتظر تایید کارشناسان اداره ثبت می مانیم.

پس از تایید و گذشتن از مرحله انتخاب نام شرکت، مشخصات اوراق اصلی شرکت در گام بعدی توضیح داده ایم را درج می کنیم و آگهی پیش نویس ثبتی را دریافت می کنیم.

 • مرحله پنجم – تنظیم اوراق شرکت

در گام چهارم تمامی موارد فوق را باید در اوراق اصلی شرکت که شامل اساسنامه ، شرکتنامه و اظهارنامه هستند تهیه و تنظیم شود. این اوراق باید طبق اصول و قواعد مورد تایید اداره ثبت شرکت ها تنظیم شده و تغییرات غیر استاندارد بدون مشورت با کارشناس حقوق می تواند باعث مردود شدن روند ثبت شرکت شود.

به شما پیشنهاد می کنیم حتما این اوراق را طبق قاعده استاندارد آن تهیه و تنظیم کنید تا از اتلاف وقت، انرژی و هزینه گزاف جلوگیری کنید.

همچنین پس از تهیه و تنظیم این اوراق، تمامی صفحات در ۲ نسخه باید توسط اعضای شرکت به امضا برسند تا یک نسخه آن در اداره ثبت شرکت ها و یک نسخه نزد موسسین شرکت بماند.

 • مرحله ششم – ارسال مدارک به اداره ثبت

پس از تهیه و تنظیم اوراق ثبتی و همچنین دریافت آگهی پیش نویس ثبتی از سامانه، تمامی مدارک فوق را با پاکت و پوشه مخصوص اداره ثبت شرکتها که می توان از دفاتر پستی تهیه کرد به اداره ثبت شرکت ها ارسال میکنیم و منتظر تایید از طرف اداره ثبت شرکتها می شویم.

 • مرحله هفتم – گام نهایی و دریافت آگهی

در صورتی که مشخصات، اوراق و کلیه مدارک ارسالی و ثبت شده در سامانه اداره ثبت شرکتها بدون نقص و کامل به دست کارشناسان اداره برسد پس از چند روز در سامانه اداره ثبت پیام مبنی بر ثبت شدن شرکت در این اداره به دست شما خواهد رسید.

برای متوجه شدن این موضوع باید روند ثبت شرکت خود را به طور مداوم در این سامانه پیگیری کنید.

در این مرحله یک پرینت از برگه پیش نویس خود گرفته و توسط وکیل خود آگهی تاسیس شرکت خود را از اداره ثبت شرکتها دریافت خواهید کرد. البته لازم به ذکر است در این مرحله بایستی هزینه های ثبتی خود را در اداره ثبت شخصا یا توسط وکیل خود پرداخت کنید.

روند ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها

لازم به ذکر است که امر تعیین نام، فقط در تهران انجام می شود و شرکت هایی که در سایر شهرها ثبت می شوند نیز جهت تعیین نام به تهران معرفی می شوند.

در صورت کامل بودن مدارک تقدیمی، کارشناس اداره ی ثبت شرکتها اقدام به تهیه ی پیش نویس آگهی ثبت نموده و به متقاضیان ثبت یا یکی از شرکا یا وکیل رسمی شرکت تحویل می شود.

جهت تعیین حق الدرج آگهی باید به «نمایندگی روابط عمومی» ‌مراجعه کرد. لازم به ذکر است در صورتی که کارشناس اداره، موضوع شرکت را نیازمند کسب مجوز از مرجع خاصی بداند از مرجع مزبور، استعلام می نماید.

سپس متقاضی باید مبلغی که بابت حق الثبت و حق الدرج آگهی، معین می شود. ‌به بانک و حساب تعیین شده، واریز کند و پس از آن فیش پرداخت حق الثبت و حق آگهی را به «‌واحد حسابداری» ‌اداره، تحویل و واحد مذکور، این امر را در ذیل برگه ی تقاضانامه، درج می کند.

در ادامه مدارک به «واحد ثبت تأسیس و تغییرات» اداره ی ثبت شرکت ها تحویل و شرکت، ثبت می شود و امضایی دال بر «برابر بودن ثبت با سند» ‌از شرکا یا وکیل رسمی شرکت، اخذ می گردد.

سپس دو نسخه آگهی به امضای رئیس اداره رسیده و یک نسخه از تمامی مدارک در پرونده ی شرکت، ضبط و نسخه ی دوم جهت نگهداری در شرکت به متقاضی داده می شود و این سند «سند ثبت شرکت» ‌است، که این موارد توسط وکیل پرونده انجام می شود.

در نهایت متقاضی باید یک نسخه از آگهی را به «واحد روابط عمومی» ‌مستقر در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و نسخه ی دیگر را به دفتر روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران واقع در تهران، تسلیم کند.

با توجه به ماده ۶ نظامنامه ی قانون تجارت وزارت عدلیه و ماده ۱۹۷ قانون تجارت در ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت، باید خلاصه ی شرکتنامه و منضمات آن، توسط اداره ی ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به خرج خود شرکت، منتشر شود.

تذکر۱: اظهار نامه ثبت شرکت از اوراق بهادار بوده که باید از اداره ثبت شرکتها تهیه شود. برای دریافت اظهارنامه مزبور باید تقاضانامه ای دایر بر قصد تأسیس شرکت، تنظیم شود.

تذکر۲: شرکتنامه مذکور باید به صورت رسمی باشد. شرکتنامه نیز حاوی اطلاعات مذکور در فرم تقاضانامه است. به موجب ماده ۵ قانون طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکتها مصوب شهریور ماه ۱۳۴۰، اداره ثبت شرکت ها در تهران و دوایر ثبت شرکتها در شهرستان ها، در ثبت شرکتنامه، قائم مقام دفترخانه های اسناد رسمی هستند و از این رو برای تنظیم شرکتنامه‌ ی رسمی، نیاز به مراجعه به دفترخانه ‌ی اسناد رسمی نیست.

تذکر۳: در صورتجلسه‌ مذکور، نکات ذیل درج می گردد: ‌زمان تشکیل جلسه، ‌تصریح به اینکه اساسنامه، اظهارنامه و شرکتنامه به تصویب و امضای کلیه ی شرکای شرکت رسیده است. تعیین و تصریح اعضای هیأت مدیره و مدت مدیریت آنها، تعیین دارندگان حق امضای اسناد تعهد آور شرکت، تصریح به اینکه اعضای مدیر با امضای صورتجلسه مذکور، ‌قبول سمت می نمایند. تصریح به مبلغ سرمایه‌ شرکت و پرداخت آن از طرف کلیه ی شرکا و تحویل آن توسط مدیرعامل و اقرار مدیرعامل به وصول سرمایه ی شرکت، تعیین شخصی برای انجام کارهای لازم برای ثبت شرکت.

در نظر داشته باشید که گرفتن آگهی تاسیس شرکت پایان راه نیست، اما در این گام شرکت شما ثبت شده است و دارای شماره ثبت و شناسه ملی است. بعد از این گام باید اقدامات پس از ثبت شرکت را که الزامی هستند انجام دهید.

انواع شرکت ها

شرکت ها به طور کلی به ۲ نوع تجاری و مدنی تقسیم می شوند.

شرکت های تجاری تحت قوانین تجاری با هدف جذب سود و منفعت اقتصادی و تقسیم آن میان اعضا تشکیل می شوند و کلیه ی فعالیت های شرکت پیرامون امور تجاری و بازرگانی شکل می گیرد.

شرکت تجاری به ۷ نوع دیگر تقسیم بندی می شود که عموم افراد انواع شرکت را بر این ۷ نوع می شناسند. ۱- شرکت های سهامی (مانند شرکت های سهامی خاص و سهامی عام) ۲- شرکت با مسئولیت محدود ۳- شرکت تضامنی ۴- شرکت مختلط غیر سهامی ۵- شرکت مختلط سهامی ۶- شرکت نسبی ۷- شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت با مسئولیت محدود نوعی از شرکت های تجاری است که حداقل با ۲ شریک قابلیت ثبت دارد.

افرادی که قصد ثبت شرکت بازرگانی را دارند یک از انتخاب های مناسب آن ها شرکت مسئولیت محدود می باشد. حداقل سرمایه برای ثبت این نوع شرکت ها یک میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

مدت مسئولیت هیات مدیره در شرکت مسئولیت محدود، نامحدود است مگر اینکه در اساسنامه به ترتیب دیگری در نظر گرفته شده باشد.

مسئولیت و ضمانت شرکاء در شرکت با مسئولیت محدود تا سقف میزان سرمایه است. در کشورهای خارجی برای امور بازرگانی و عمومی اکثرا شرکت با مسئولیت محدود (LTD) را انتخاب می کنند.

شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص نوع دیگری از شرکت های تجاری می باشد که برای ثبت این نوع شرکت حداقل تعداد اعضا ۳ نفر است.

حداقل سرمایه برای ثبت این نوع شرکت به میزان یک میلیون ریال می باشد. وجود ۲ بازرس در شرکت سهامی خاص الزامی است.

وجود هر یک از سمت های مدیرعامل ، رئیس هیئت مدیره و نائب رئیس در شرکت سهامی خاص اجباری می باشد.

شرکت های عمرانی و شهرداری که معمولا در مزایدات و مناقصات شرکت می کنند، شرکت سهامی خاص را انتخاب می کنند.

اعتبار هیات مدیره شرکت سهامی خاص ۲ سال خورشیدی و بازرسین ۱ سال مالیاتی می باشد و پس از انقضاء باید تمدید و یا تعویض شوند. (یعنی در کل حداقل ۳ عضو و ۲ بازرس برای شرکت سهامی خاص نیاز می باشد)

موسسه غیر تجاری

از دیگر شخصیت های حقوقی که در آن ها عمل تجارت و بازرگانی رخ نمی دهد و غالبا در بخش خدمات فعالیت می کنند می توان به موسسات غیر تجاری اشاره کرد. برای ثبت موسسه غیر تجاری حداقل ۲ نفر اعضا باید وجود داشته باشند.

در نام این نوع شخصیت های حقوقی از پسوند موسسه غیر تجاری استفاده خواهد شد. که در زمینه های خدماتی، فرهنگی، حقوقی و بسیاری از کسب و کارهایی که در آن محصولی خرید و فروش نمی شود کاربرد دارند.

شرکت دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان یا خلاق شرکت هایی هستند که می توانند از طریق فروش فناوری (خدمات) به درآمد و سود برسند.

عموما برای ثبت شرکت دانش بنیان ، شرکت سهامی خاص مناسب تر است. اعضای شرکت دانش بنیان می بایست بدین گونه چیده شوند:

حداقل دو نفر از اعضای هیئت مدیره باید مدرک کارشناسی ارشد به بالا و یا اختراعی ثبت شده داشته باشند و یا عضو هیئت علمی دانشگاه باشند. شرکت دانش بنیان معاف از پرداخت مالیات، عوارض و گمرک به مدت ۱۵ سال می باشد.

اهداف شرکت دانش بنیان جذب و تبدیل ایده ها به محصول و مشاغل پایدار، تجاری سازی یافته های پژوهشی و تحقیقاتی، حمایت و هدایت در جهت سودآوری و تولید فناوری های برتر است.

سایر شرکت ها

 • شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت نام مخصوصی جهت انجام امور تجاری بین ۲ یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود. به طوری که اگر دارایی شرکت برای ادای قروض و تعهدات شرکت کافی نباشد هریک از اعضای شرکت به تنهایی مسئول پرداخت تمام قروض و تعهدات شرکت در مقابل افراد ثالث است.

 • شرکت مختلط غیر سهامی

شرکتی است که برای انجام امور تجاری تحت نام مخصوصی بین ۱ یا چند نفر شریک ضامن و ۱ یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود.

 • شرکت مختلط سهامی

شرکتی است که تحت نام مخصوصی بین یک عده شرکای سهامی و ۱ یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود.

 • شرکت نسبی

شرکتی است که برای انجام امور تجاری تحت نام مخصوصی بین ۲ یا چند نفر تشکیل می گردد و مسئولیت هریک از شرکاء به میزان سرمایه ی آنها در شرکت می باشد.

 • شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکتی است که با اهداف هفت گانه ی مندرج در قانون بخش تعاونی با قید واژه ی تعاونی تشکیل می شود و جهت تشکیل آن حداقل ۷ نفر با تابعیت ایرانی باید حضور داشته باشند.

 • شعبه و نمایندگی

شعبه یکی از واحدهای یک شرکت است که می تواند فروش کالا و یا خدمات خود را در منطقه ای که ممکن است فاصله زیادی با مرکز اصلی شرکت داشته باشد، گسترش دهد. حدود و اختیارات و میزان استقلال یک شعبه با موافقت شرکت مادر تعیین می شود و مسئولیت حقوقی شعبه بر عهده شرکت اصلی (مادر) خواهد بود.

در نمایندگی شخص حقیقی یا حقوقی مستقل مقیم ایران (لزوما لازم نیست شعبه ایران باشد) براساس قرارداد نمایندگی انجام بخشی از موضوع و وظایف شرکت خارجی را برعهده میگیرد، بنابراین شخصیتی مستقل دارد و مسئولیت حقوقی نماینده برعهده خودش می باشد.

همچنین به طور خلاصه می توانید مشخصات و وجه افتراق انواع شرکت ها را در جدول زیر مشاهده کنید:

شرکت با مسئولیت محدودعمومی ترین نوع شرکت – قابل تاسیس با ۲ نفر اعضا – مسئولیت بدهی ها تا سقف میزان سرمایه شرکت – مناسب شرکت های بازرگانی
شرکت سهامی خاصوجهه بهتر نسبت به مسئولیت محدود – قابل تاسیس با حداقل ۳ نفر – مناسب برای شرکت در مناقصات و مزایدات
موسسه غیر تجاریجهت امور غیر تجاری – قابل ثبت با حداقل ۲ نفر – مناسب جهت موسسات حقوق ، موسسات فرهنگی و…
شرکت بازرگانیجهت تجارت صادرات و واردات – قابل انتخاب بین نوع سهامی خاص و مسئولیت محدود – مناسب برای شرکت های بین المللی
شرکت دانش بنیانشرکت های دانش محور و دارای اختراعات و ابداعات – قابل ثبت به شکل سهامی خاص، مسئولیت محدود و موسسه
شرکت سهامی عامنیاز به مجوز از بورس و بانک مرکزی – دارای سهام قابل خرید توسط عموم مردم – مناسب کارخانجات و صنایع بزرگ
شرکت تضامنیقابل تاسیس با نام اعضا و حداقل ۲ نفر است – مسئولیت بدهی ها با هریک از اعضای شرکت به تنهایی است – مناسب صرافی ها
شرکت تعاونیجهت ثبت مجامع و اتحادیه ها با حداقل ۷ نفر – ۵ نفر اعضا و ۲ نفر بازرس – مناسب اتحادیه های روستایی ، کشاورزی و…
شرکت نسبیمانند شرکت تضامنی دارای نامی خاص با این تفاوت که مسئولیت اعضا در قبال بدهی ها به میزان سرمایه شرکت است.

هزینه های ثبت شرکت چقدر می باشد؟

تعرفه ثبت شرکت با توجه به نوع شرکت، موضوع فعالیت و موارد دیگری از جمله روزنامه کثیرالانتشار تعیین می شود.

تفاوت در این تعرفه ها به دلیل تفاوت در هزینه های قانونی است که با توجه به نوع شرکت (به طور مثال شرکت مسئولیت محدود، سهامی خاص و یا سهامی عام و…) می بایست پرداخت کنید.

درصورت نیاز به اطلاع از هزینه دقیق ثبت شرکت خود، پیشنهاد می کنیم از طریق فرم مشاوره رایگان شرایط خود را ارسال کنید تا هزینه نهایی ثبت شرکت تان توسط کارشناسان ثبتی بررسی و به شما اعلام گردد.

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت

جهت ثبت یک شرکت به طور کلی یکسری مدارک عمومی و یکسری مدارک اختصاصی نیاز می باشد. مدارک عمومی در خصوص انواع شرکت ها و شرایط مختلف یکسان است. اما در بعضی از شرکت ها و همچنین بعضی از موضوع های فعالیت نیاز به مدارکی اختصاصی می باشد.

·         مدارک عمومی

مدارک عمومی ثبت شرکت شامل کارت ملی و شناسنامه کلیه اعضا و شرکاء می باشد. تصویر (اسکن) این مدارک در سامانه و همچنین هنگام پست مدارک به اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود.

مدارک دیگری که برای ثبت شرکت نیاز است اوراق شرکت شامل اساسنامه، شرکتنامه و… می باشد که این مدارک توسط ما با توجه به نیازها و شرایط شما تهیه و تنظیم می شوند.

·         مدارک اختصاصی

در خصوص بعضی از شرکتها از جمله تعاونی ها، شرکتهای سهامی عام و… و همچنین بعضی از موضوع های فعالیت مانند موضوعات مهندسی، تبلیغاتی و… نیاز به مدارک و مجوز هایی جداگانه است، جهت اطلاع کامل از این موارد می توانید از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

مدت زمان ثبت شرکت

بعد از دانستن مراحل و مدارک ثبت شرکت یکی از مهمترین جوانب ثبت شرکت، مدت زمان پروسه ثبت است. در واقع این زمان به عواملی دیگر بستگی دارد که بازه ی زمانی ۷ الی ۱۰ روزه توسط ما تعیین شده است.

در ابتدا مدت ۲ روز جهت تعیین نام شرکت، و ۵ الی ۸ روز دیگر پس از ارسال مدارک به اداره ثبت، صرف انجام پروسه ثبت توسط کارشناسان این اداره می شود.

توجه داشته باشید که در صورت تاخیر در امضا و ارسال مدارک به اداره ثبت شرکتها این مدت بالطبع افزایش خواهد داشت. پس همکاری شما در تسریع این امر مثمر ثمر خواهد بود.

·         ثبت شرکت فوری در کمترین زمان

گاهی به دلایل متعدد (به طور مثال شرکت در مناقصات، پیمانکاری ها و…) به ثبت فوری شرکت خود نیاز پیدا میکنیم. در این حالت تدبیر در راستای سریع ترین حالت ثبت شرکت شما مساعدت کرده و در کمترین زمان ممکن شرکت شما را به ثبت می رسانیم.

شرایط ثبت شرکت ها

برای ثبت شرکت در ایران شرایط خاصی مورد نیاز می باشد که در این بخش به آن ها می پردازیم.

·         الزام ثبت نام ثنا در ثبت شرکت

طبق قانون و دستورالعمل وضع شده جهت ثبت شرکت متقاضیان باید از قبل در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشند. در حقیقت این ثبت نام یک پیش نیاز است و نیازی به ارائه مدرکی دال بر داشتن ثنا نیست و استعلام آن توسط سیستم اداره ثبت شرکت ها گرفته می شود.

برای ثبت نام در ثنا شما می توانید به صورت حضوری به مراکز و دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و یا از طریق وب سایت sana.adliran.ir به صورت غیر حضوری ثبت نام کنید.

·         امضاء الکترونیک ثبت شرکت

بر اساس قانون جدید که هنوز به طور کامل اعمال نشده است، برای ثبت شرکت بایستی نسبت به تهیه امضاء الکترونیک اقدام کنیم. این قانون برای تبدیل روند ثبت شرکت به یک روند کاملا غیر حضوری وضع شده که تا مدتی دیگر به یک مورد الزامی تبدیل خواهد شد.

·         برای ثبت چه شرکت هایی نیاز به دریافت مجوز داریم؟

به طور کلی برای موضوعات عادی شرکتها نیازی به اخذ مجوز نبوده و با ثبت شرکت می توانید فعالیت خود را شروع کنید. اما برخی از موضوعات خاص در زمینه های تخصصی نیاز به مجوز از ارگان های خود را دارند.

به دلیل زیاد بودن این موارد نمی توان به همگی آن ها در اینجا اشاره کرد از این رو برای دانستن این موضوع می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و استعلام موضوع فعالیت خود را بگیرید.

گاهی اوقات می توان با تغییر یک موضوع فعالیت به موضوعی جزئی تر ، الزام داشتن مجوز را نداشته باشیم.

نحوه ثبت شرکت

برای ثبت شرکت چند روش پیش رو داریم. در یک حالت ما خودمان اقدام به ثبت شرکت می کنیم که بایستی صفر تا صد مراحل و مراجعات حضوری و ثبت در سامانه این اداره را خودمان انجام دهیم.

در این حالت ما هزینه کارمزد و حق الوکاله را پرداخت نمی کنیم اما باید به صورت آزمون و خطا کارها رو پیش رو ببریم و علاوه بر احتمال اشتباهات حقوقی، احتمال طولانی شدن این پروسه نیز می باشد.

اما در حالتی دیگر کار خود را به موسسات ثبتی می سپاریم. این نحوه از ثبت شرکت (در صورت انتخاب یک موسسه معتبر و قانونی) بدون خطا بوده و در کمترین زمان به نتیجه میرسیم. اما در نظر داشته باشید برای این کار خدمات، موسسات کارمزد و حق الوکاله وکیل را از شما دریافت خواهند کرد.

ثبت شرکت در تهران

ثبت شرکت در تهران به تبعیت از قوانین ثبت شرکتها در ایران، مراحل و مدارک مشابهی دارد. در واقع برای ثبت شرکت در تهران نیز به سامانه اداره ثبت شرکتها در تهران مراجعه نموده و تمامی مراحل و گام های ثبت را طی می کنید.

برای ثبت در تهران هنگامی که مدارک آماده ارسال می شوند بایستی به آدرس پستی اداره ثبت شرکت ها در تهران ارسال شوند. روی پاکت پست بایستی گیرنده اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تهران صندوق پستی ۵۵۵/۱۳۱۸۵ درج شده باشد.

همچنین هنگام دریافت آگهی ثبت شرکت خود در تهران باید به آدرس تهران میرداماد تقاطع مدرس پلاک ۲۷۵ مراجعه کنید. همچنین اگر ثبت شرکت خود را در تهران به شرکت ما بسپارید به دلیل تردد روزانه وکلای ما به این اداره با کمترین هزینه می توانید خدمات خود را از ما دریافت کنید.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ایران

مزایا و معایب ثبت شرکت در ایران چیست و اصلا چرا باید شرکت ثبت کنیم؟ ثبت شرکت اولین قدم در جهت رسمیت بخشیدن به کسب و کار شماست. تاسیس یک شخصیت حقوقی علاوه بر وجهه رسمی، مزایای بسیاری نیز دارد.

 • وجهه قانونی و رسمی هنگام فعالیت و کسب و کار
 • امکان شرکت در مناقصات و مزایدات
 • انجام امور مالیاتی بدون جریمه و دردسر
 • دریافت تسهیلات و وام های بانکی
 • امکان گسترش کسب و کار از طریق ثبت شعبه و نمایندگی
 • و…

مشاوره رایگان ثبت شرکت

ما در ثبت تدبیر، مشاوره کاملا رایگان به موکلان خود داده و در صورتی که برای ثبت شرکت خود دچار شک و شبه ایی شده اید وکلاء و کارشناسان ما با حوصله برای شما زمان گذاشته و به طور کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

به این نکته توجه داشته باشید که راهنمایی و مشاوره ما در این زمینه رایگان خواهد بود. اما برای مخاطبین عزیزی که قصد ثبت شرکت توسط خودشان را دارند استفاده از این مقاله می تواند راهنمای بسیاری خوبی برای آن ها باشد و در صورتی که در هر مرحله از روند ثبت خود دچار مشکل شدند می توانند ادامه مسیر ثبت شرکت خود را با کمترین هزینه به ما بسپارند.

ثبت شرکت آنلاین و غیر حضوری

در صورتی که شما عزیزان امکان مراجعه حضوری به شرکت ما را نداشته باشید، کارشناسان و وکلای ما حضوراً به محل شما اعزام شده و مشاوره رایگان خود را در اختیار تان قرار می دهند و در صورت خواست شما قرارداد ثبت شرکت توسط شرکت ما منعقد شده و پروسه ثبت آغاز می شود.

اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت

از دست دادن، از بین رفتن و یا مفقود شدن مدارک ثبتی شرکت ها یکی از موضوعاتی است که امکان دارد برای هر شرکتی اتفاق بیفتد. در این صورت چه باید کرد؟

در صورت از بین رفتن و یا مفقود شدن مدارک ثبتی شرکت ، می توان برای اخذ المثنی مدارک ثبتی از طریق اداره ثبت شرکت ها اقدام نمود.

برای این کار وکیل رسمی دادگستری به همراه فرم مربوط به اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت که باید به امضای کلیه اعضای هیئت مدیره رسیده باشد به انضمام مدارک هویتی تمام اعضاء هیئت مدیره، به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نموده و پس از واریز فیش و تحویل مدارک تکمیلی جهت اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت اقدام نماید.

صفر تا صد ثبت شرکت در ثبت تدبیر

۱تنظیم قرارداد اولیه با ثبت تدبیر

در رابطه با هر یک از امورات ثبتی، موکل ابتدا در دفتر ما حضور یافته و پس از مشاوره رایگان با کارشناس مربوطه و پس از حصول اطمینان اقدام به امضای قراداد نمایید، در صورتی که موکل زمان کافی برای حضور در محل شرکت را نداشته باشند ، کارشناسان مجموعه به صورت رایگان در محل موکل حضور می یابند و پس از عقد قرارداد، امورات به صورت غیر حضوری قابل انجام می باشد.

۲تکمیل مدارک مورد نیاز توسط شما

پس از عقد قرارداد با ما، مدارک مربوطه و مورد نیاز از طرف ثبت تدبیر به شما اعلام می گردد و شما می بایست مدارک مربوطه را در اسرع وقت به صورت کامل تهیه نموده و تحویل مؤسسه دهید.

۳تنظیم مدارک و ارجاع به سازمان مربوطه

پس از آن مدارک توسط ما بررسی شده، صورتجلسات صادر و اقدامات مورد نیاز از طرف ثبت تدبیر به عنوان وکیل پرونده به نیابت از شما انجام می گردد، سپس مدارک توسط کارشناسان فوق حرفه ای مجموعه به سازمان و ارگان مربوطه ارسال شده و کارشناس پرونده تا زمان حصول نتیجه پیگیر کار شما می شود.

۴انجام امورات مربوط به روزنامه و آگهی

پس از اینکه از طرف سازمان مربوطه در رابطه با پرونده شما جوابیه دریافت گردد، ثبت تدبیر اقدام به بررسی مجدد پرونده و تنظیم مدارک برای روزنامه رسمی نموده و بلافاصله پس از تکمیل مدارک، آنها را برای دریافت آگهی و روزنامه رسمی ارسال می نماید.

۵حضور موکل و دریافت گواهینامه پایان کار

در پایان موکل، با حضور در دفتر شرکت تمامی گواهینامه ها و مدارک را به صورت کامل از ثبت تدبیر دریافت می نماید.

سخن پایانی

ما در این مقاله به این نتیجه رسیدیم که اگر به دنبال فعالیت قانونی و رسمی در ایران هستیم، حتما باید شرکتی در راستای فعالیت خود به ثبت برسانیم تا در آینده دچار مشکلات نشویم و همچنین تمامی مراحل و شرایط ثبت شرکت را به همراه مدارک لازم جهت ثبت شرکت یاد گرفتیم. به طوری که هم اکنون قادریم تا ثبت شرکت خود را آغاز کنیم و ظرف نهایتا ۱۰ روز کاری شرکت ثبت شده خود را داشته باشیم.

درصورتی که برای ثبت شرکت خود ما را انتخاب کردید، مفتخریم که با مشاوره رایگان در این زمینه شما را راهنمایی کرده و ثبت شرکت شما را از صفر تا صد برای شما انجام دهیم. پس با ما در تماس باشید.

 

مدیران موفق با تدبیر کار می کنند.

فرم درخواست مشاوره رایگان
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .