جواز تاسیس

جواز تاسیس، مجوز راه اندازی فعالیت های تولیدی است که اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند آن را دریافت کنند. اگر شرکتی، متقاضی جواز تاسیس باشد، باید حوزه فعالیتش، با فعالیت تولیدی یکسان باشد. اخذ این جواز، امکان دریافت وام های بدون بهره را برای متقاضیان فراهم می کند.

جواز تاسیس چیست؟

جواز تاسیس، مجوز راه اندازی فعالیت های تولیدی است که اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند آن را دریافت کنند. اگر شرکتی، متقاضی جواز تاسیس باشد، باید حوزه فعالیتش، با فعالیت تولیدی یکسان باشد. اخذ این جواز، امکان دریافت وام های بدون بهره را برای متقاضیان فراهم می کند. متقاضیان، برای اخذ این جواز، باید درخواست خود را در سایت وزارت صنعت، معدن، تجارت به ثبت برسانند.

جواز تاسیس، مجوزی است، که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی از وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تاسیس یک واحد تولیدی یا راه اندازی کارخانه، دریافت می شود. با اخذ جواز تاسیس، اشخاص می توانند وام های بدون بهره برای واحد تولیدی دریافت کنند و در شهرک های صنعتی، فعالیت خود را شروع کنند. تمام مراحل اخذ جواز تاسیس اشخاص حقیقی و حقوقی یکسان است، اما برای برای دریافت وام های بیشتر از ۵ میلیارد، بهتر است که اشخاص حقوقی، متقاضی باشند.

برای شروع تاسیس کارخانه یا واحد تولیدی، معمولا افراد با این سوال مواجه می شوند که باید چه مراحلی را طی کنند؟ اولین قدم، اخذ جواز تاسیس است. آگاهی به روند و کاربرد جواز تاسیس، سبب می شود که افراد، سریع تر به مقصود خود در خصوص راه اندازی واحد تولیدی یا کارخانه دست پیدا کنند.

به همین دلیل، با سایا تدبیر همراه باشید تا در ابتدا، توضیح کاملی در خصوص جواز تاسیس بدهیم؛ سپس، این موضوع را بررسی کنیم که اخذ جواز تاسیس، چه کاربردی دارد و راهنمای اخذ جواز تاسیس، چگونه است؟

درخواست مشاوره رایگان
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

جواز تاسیس چیست

اشخاص حقیقی یا حقوقی، برای راه اندازی یک کارخانه یا تاسیس یک واحد تولیدی، در اولین گام باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت، جواز تاسیس اخذ کنند. اگر یک شرکت قصد دریافت اخذ جواز تاسیس دارد، باید فعالیت تولیدی ای که قصد راه اندازی آن را دارد با فعالیت شرکت، یکسان باشد.

برای اخذ جواز تاسیس،  از جمله مجوز هتل و مهمانپذیر، باید به سایت وزرات صنعت، معدن و تجارت مراجعه شود، که در این سایت، هر فرد و هر شرکت فقط یک مرتبه، می تواند نام کاربری و کلمه عبور دریافت کنند، زیرا شماره شناسنامه و کارت ملی، فقط یک مرتبه، امکان ثبت دارد.

مجوز سیب سلامت، علامتی بوده که توسط سازمان غذا و دارو، صادر شده و نشان دهنده آن است که کالای دارای مجوز، از فاکتورهای سلامتی مورد نظر سازمان، برخوردار است. نحوه دریافت مجوز سیب سلامت، با دریافت پروانه تاسیس، بهره برداری و پروانه مسئول فنی و از طریق سامانه تیتک، امکان پذیر می باشد.

همچنین، باید به این نکته اشاره شود، که بر اساس دستور العمل وزارت صنعت، معدن و تجارت، اگر شخصی مجوز دریافت کرد، اما تا یکسال گزارش پیشرفتی نداشت و همچنین، خود صنعتگر، هیچ اقدامی و فعالیتی در سایت این وزرات خانه انجام نداد، مجوز او باطل می شود.

 

جواز تاسیس چه کاربردی دارد

 

جواز تاسیس، همانند پروانه بهره برداری، مجوزی صادر شده توسط وزارت صنعت، معدن، تجارت است که ضمن آن، شناسه کسب و کار نیز برای متقاضی صادر می گردد. استفاده از این مجوز، سبب می شود که فعالیت واحد های تولیدی، گسترش پیدا کرده و شرایطی برای اشخاص ایجاد می شود که مبادرت به تاسیس واحد تولیدی یا تاسیس کارخانه کنند. این عمل، در مجموع، به اقتصاد کشور و تولید کار و ایجاد مشاغل جدید، بسیار کمک خواهد کرد. اما این جوازها، چند کاربرد اختصاصی دارد که شامل موارد ذیل می شود:

با دریافت جواز تاسیس، در صورتی که متقاضی، درخواست زمین در شهرک های صنعتی را داشته باشد، زمین هایی با شروط مناسب و با وام بدون بهره، به صاحب تولیدی واگذار می شود.

برای پرداخت این وام ها باید ۳۰ درصد نقد به صورت پیش پرداخت و ۷۰ درصد ما بقی به صورت اقساط بدون بهره پرداخت شود. اقساط این وام ها به مدت ۳۶ ماه بوده و نحوه سررسید اقساط، هر ۳ ماه یکبار است.

ثبت علامت تجاری فارسی، برای محصولات تولیدی در اداره ثبت علائم تجاری

امکان فرصت شرکت در نمایشگاه های تولیدی و صنعتی داخلی و خارجی 

شرایط و مدارک لازم برای اخذ جواز تاسیس

برای دریافت جواز تاسیس، اشخاص حقیقی و حقوقی، باید مدارک و شرایط لازم را داشته باشند.

شرایط لازم برای اخذ جواز تاسیس:

داشتن مجوز از شهرداری و اداره دارایی

داشتن گواهی سوء سابقه

داشتن تابعیت ایرانی

داشتن حداقل ۱۸ سال تمام هجری شمسی

داشتن گواهی پایان خدمت یا معافیت از خدمت

مدارک لازم برای اشخاص حقیقی:

داشتن کپی شناسنامه، کارت ملی

داشتن آدرس محل اقامت ثابت، شماره تلفن، کدپستی

داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت ( ویژه آقایان)

داشتن جواز لیست کالاهای تولیدی

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی

کپی مدارک شناسایی مدیرعامل

کپی مدارک هویتی شرکت( اساسنامه شرکت، روزنامه رسمی شرکت، اظهارنامه شرکت)

مهر شرکت

داشتن جواز لیست کالاهای تولیدی

 انجام مراحل اخذ جواز تاسیس:

تکمیل مدارک لازم برای ثبت درخواست

مراجعه به سایت بهنیاب وزرات صنعت، معدن، تجارت به نشانی behinyab.ir

دریافت نام کاربری و کلمه عبور 

تکمیل ثبت نام و ثبت درخواست و تنظیم طرح توجیهی

دریافت تاییدیه کارشناس در خصوص بررسی وجود ایرادات مدارک

اصلاح ایرادات در صورت وجود 

مراجعه حضوری و دریافت مجوز تاسیس 

راهنمای اخذ جواز تاسیس

همان طور، که در بخش قبل توضیح دادیم، ثبت درخواست اخذ جواز تاسیس، همانند مجوز فعالیت اقتصادی مناطق آزاد، به روش اینترنتی انجام می گیرد. برای ثبت درخواست اخذ جواز تاسیس باید به سایت بهینیاب مراجعه کنید، بعد از دریافت کلمه عبور و رمز کاربری، مجددا به سایت و بخش اخذ جواز تاسیس وارد بشوید، سپس مراحل زیر را مطابق تصاویر تکمیل کنید و در نهایت درخواست خود را ثبت نمایید.

در این مرحله، شما باید نامی که برای طرح خود، در نظر گرفته اید را مشخص کنید.

در مرحله بعد، شما باید از میان شهرک های صنعتی فقط یک مورد را انتخاب کنید.

در مرحله بعد ، بایستی دستور العمل لازم را مطالعه کرده و اگر فعالیت شما جز ۱۰ گروه نام برده باشد، می توانید مراحل بعدی را انجام دهید.

در مرحله بعد ، شما باید محصولی که قصد تولید آن را دارید، انتخاب کنید. اگر در لیست موجود نمی باشد، آن را در لیست پیشنهادی ثبت کنید.

در مرحله بعد ، لیست محصولات نمایش داده می شود.

در مرحله بعد بعد از ثبت، اگر محصول شما به رنگ آبی در آمد، می توانید آن را انتخاب کنید.

در مرحله بعد ، شما باید محصول اصلی( سر شاخه) و محصول فرعی( زیر شاخه ) را مشخص کنید.

در مرحله بعد ، شما باید نوع طرح را مشخص کنید، که تولیدی یا توسعه ای است.

در مرحله بعد ، شما باید مشخصات بنا و آمار اشتغال را مشخص کنید.

در مرحله بعد ، باید انرژی های مصرفی لازم، برای تولید را مشخص کنید.

در مرحله بعد ، شما باید اطلاعات مربوط به بازار جهانی محصول خود را بیان کنید.

در مرحله بعد ، شما باید مواد اولیه مورد نیاز محصول را مشخص کنید.

بعد از تایید تکمیل بخش های قبل، باید وارد مرحله بعدی شوید.

در مرحله بعد باید ماشین آلات لازم را مشخص کنید.

در مرحله بعد ، شما سرمایه مورد نیاز تولید مثلا هزینه های گمرکی را مشخص می کنید.

در مرحله بعد ، شما نحوه تامین مالی تولید را معین می کنید. به عنوام مثال، تسهیلات بانکی.

بعد از تکمیل تمام مراحل، باید درخواست خود را ثبت کنید و بعد از این، منتظر پاسخ از جانب کارشناس، در خصوص تایید درخواست باشید.

کارشناسان ثبت تدبیر آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی به سوالات شما عزیزان پیرامون اخذ جواز تاسیس پاسخ دهند .

سوالات متداول

جواز تاسیس چیست

جواز تاسیس مجوزی برای راه اندازی فعالیت های تولیدی و تاسیس کارخانه است که اشخاص باید برای دریافت آن به وزارت صنعت معدن و تجارت درخواست دهند که در متن مقاله به صورت کامل توضیح داده شده است.

کاربرد جواز تاسیس چیست؟

جواز تاسیس این فرصت را به متقاضیان می دهد که برای انجام فعالیت خود وام های بدون بهره دریافت کنند یا آنها می تواند علامت تجاری ثبت کنند تمام کاربرد های اخذ جواز تاسیس در متن مقاله توضیح داده شده است.

نحوه ثبت درخواست اخذ جواز تاسیس چیست؟

متقاضیان باید برای ثبت درخواست خود به سایت وزارت صنعت معدن و تجارت مراجعه کنند و درخواست خود را بعد از انجام تمام مراحل به ثبت برسانند تمامی مراحل در متن مقاله توضیح داده شده است.

فرم درخواست مشاوره رایگان
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .