پروانه کسب

پروانه کسب، مجوزی محسوب می شود که بر اساس مقررات قانون نظام صنفی و با هدف شروع و ادامه حرفه یا کسب و کار، برای شخص مشخص و محل مشخص صادر می گردد. در همین راستا، در این مقاله، قصد داریم، سایت جواز اینترنتی، نحوه ثبت نام جواز کسب و مدارک و هزینه لازم برای اخذ این نوع از مجوز را بیان نماییم.

ثبت نام پروانه کسب

سایت ایران اصناف، سایت ثبت نام اینترنتی پروانه کسب و دریافت جواز اینترنتی می باشد. برای ثبت نام پروانه کسب، باید ابتدا به درگاه ملی مجوزهای کشور، مراجعه نموده و پس از اخذ کد پیگیری، به سامانه ایران اصناف رفته و با وارد کردن کد اخذ شده، ثبت نام را انجام داد. هزینه اخذ جواز کسب نیز با توجه به نوع صنف، متفاوت خواهد بود.

پروانه کسب، مجوزی محسوب می شود که بر اساس مقررات قانون نظام صنفی و با هدف شروع و ادامه حرفه یا کسب و کار، برای شخص مشخص و محل مشخص صادر می گردد. تاسیس هر گونه محل کسب و کار یا واحد صنفی، مستلزم کسب مجوز و پروانه از اتحادیه صنفی مربوط به همان صنف می باشد و در صورت راه اندازی کسب و کار، بدون اخذ جواز کسب، فعالیت افراد، غیرقانونی خواهد بود.

‌بر اساس ماده ۱۲ قانون تعزیرات حکومتی، مصوب ۱۳۶۷، نداشتن پروانه کسب واحدهای صنفی یا به عبارتی، عدم اخذ پروانه، بدون عذر موجه، در مهلت و ضوابط و مقرراتی که در قانون تعیین شده است، تبعاتی مانند قطع تمام یا برخی خدمات دولتی، اخذ جریمه و تعطیلی واحد تا زمان اخذ پروانه کسب را به همراه خواهد داشت.

در همین راستا، در این مقاله، قصد داریم، سایت جواز اینترنتی، نحوه ثبت نام جواز کسب و مدارک و هزینه لازم برای اخذ این نوع از مجوز را بیان نماییم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، با سایا تدبیر همراه باشید.

فرم درخواست مشاوره رایگان
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

سایت ثبت نام اینترنتی پروانه کسب

بر اساس ماده ۵۴ قانون نظام صنفی کشور، مصوب سال ۱۳۸۲، هیات عالی نظارت، دارای دبیرخانه‌ ای مستقر در وزارت بازرگانی‌ می باشد که بازوی اجرایی هیات عالی نظارت به شمار می رود. این دبیرخانه، موظف به هماهنگی امور، تهیه و تدوین مکتوبات مورد نیاز جهت تصویب هیات و ارائه ‌پیشنهاد می باشد.

بر اساس بند ۱۴ آیین‌نامه اجرایی تشکیلات اداری و امور مالی و نحوه اداره دبیرخانه هیات عالی نظارت، مصوب ۱۳۹۳، دبیرخانه هیات، علاوه بر وظایف مذکور، موظف به ایجاد زیر ساخت­ های لازم، برای تاسیس انجمن های صنفی کارگران و کارفرمایان، صدور جواز کسب برای خانم ها و آقایان و ارتقاء کیفیت ارائه خدمات اداری به‏ صورت مکانیزه می باشد.

بر اساس همین آیین نامه، بررسی و ارائه گزارشات کارشناسی لازم، درخصوص پرونده ‏ها و موضوعات قابل طرح در هیات، نظارت بر عملکرد اتاق اصناف ایران، بررسی و ارزیابی عملکرد سازمان­ های صنفی و کمیسیون ­های نظارت و ابلاغ مصوبات هیات به کمیسیون‌ ها و سازمان­ های صنفی نیز از دیگر وظایف این دبیر خانه می باشد.

دبیرخانه فوق الذکر، در جهت اعمال بند ۱۴ آیین نامه، اقدام به راه اندازی سایت ثبت نام اینترنتی جواز کسب، به آدرس iranianasnaf.ir و به عنوان سایت جواز اینترنتی، نموده است. بخش خدمات الکترونیکی سایت ایران اصناف، خدماتی، مانند هزینه گرفتن جواز کسب، پرداخت وجوه الزامی اتحادیه اصناف، درخواست تغییر صاحب پروانه کسب، درخواست مجوز محصولات دخانی، درخواست جواز کسب المثنی، درخواست شعبه فروشگاه زنجیره ای و مواردی از این قبیل را ارائه می دهد.

نحوه ثبت نام پروانه کسب

در این بخش، به آموزش نحوه ثبت نام پروانه کسب خواهیم پرداخت.

برای ثبت نام پروانه کسب، ابتدا، به درگاه ملی مجوزهای کشور رفته و روی گزینه ثبت نام، کلیک نمایید.

در صفحه پیش رو، اطلاعات خواسته شده، از جمله نوع متقاضی، کد ملی، شماره شناسنامه، نام، تاریخ تولد، نام پدر، شماره موبایل و کد امنیتی را وارد نموده و دکمه ثبت نام را بزنید. پس از تایید و صحت سنجی، ثبت نام شما انجام شده و نام کاربری و کلمه عبور، به شماره همراه شما، پیامک می گردد.
پس از ثبت نام، در صفحه نخست، نام کاربری و گذرواژه خود را وارد نموده و گزینه ورود را بزنید.
پس از ورود، صفحه زیر را مشاهده می کنید. در این صفحه، می بایست، روی گزینه  ثبت و پیگیری مجوز، از منوی سمت راست سامانه، کلیک نمایید.
در صفحه پیش رو نیز می بایست، روی گزینه ثبت درخواست مجوز، کلیک نمایید. در این قسمت، لازم است، اطلاعاتی از جمله دستگاه اجرایی، سازمان تابعه، موقعیت جغرافیایی و نوع مجوز را انتخاب نمایید. در بخش دستگاه اجرایی، اتاق اصناف ایران، در بخش سازمان تابعه، اتحادیه های کشوری یا شهرستانی و در بخش نوع مجوز، پروانه کسب را وارد نمایید. پس از وارد کردن جواز کسب، صفحه پایین، برای متقاضیان حقیقی نمایش داده خواهد شد که می بایست نوع پروانه کسب، نوع درخواست، وضعیت نظام وظیفه، تاهل و سرپرست خانواده را وارد نمایند.
سپس، در پایین صفحه، روی ثبت موقت یا ثبت نهایی، کلیک نمایید. با کلیک روی هر یک، کد رهگیری شما، نمایش داده خواهد شد اما در صورتی که ثبت نهایی را تایید نمایید، درخواست شما مستقیما، برای سازمان مربوطه، ارسال خواهد شد.

سپس به سایت ایران اصناف یا همان سایت جواز اینترنتی، به آدرس iranianasnaf.ir، رفته و روی گزینه تکمیل درخواست سامانه پیشخوان مجوزها، کلیک نمایید.

در این بخش، می بایست، کد رهگیری دریافت شده از سامانه پیشخوان مجوزها، کد ملی و کد امنیتی را وارد نموده و دکمه تایید را بزنید.

سپس، به صفحه اصلی سامانه بازگشته و روی درخواست صدور جواز کسب، کلیک نمایید.

در صفحه پیش رو، پس از مطالعه موارد گفته شده، از قبیل مدارک مورد نیاز، اطلاعات خواسته شده، شامل پروانه، نوع، نوع شخص متقاضی پروانه و مدت پروانه را تعیین نمایید.

در مرحله بعد، لازم است، رسته شغلی مربوط به کسب و کار خود را انتخاب کنید.

در قسمت بعدی، آیین نامه عمومی پروانه کسب را مطالعه نموده و دکمه تایید را بزنید. و در مرحله اطلاعات فردی و صنفی، اطلاعات خواسته شده را وارد نموده و روی تایید و ادامه کلیک نمایید. در صورتی که برای کد ملی شخص ثبت نام شده، قبلا پروانه کسبی ثبت شده باشد، برای ثبت نام جواز کسب جدید، ثبت نام مباشر، لازم می باشد که در این بخش می بایست، اطلاعات شخص مباشر را وارد کرده و تایید نمایید. پس از این مرحله، پیش نمایشی از اطلاعات ثبت نام شما، نشان داده خواهد شد که می بایست، پس از مطالعه آن، روی تایید و ادامه کلیک نمایید.

در این قسمت، نوبت به وارد کردن مدارک می رسد. در بخش بعدی، مدارک مورد نیاز مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی را به تفکیک، بیان خواهیم نمود. 

بعد از اتمام مراحل فوق، کد رهگیری خود را دریافت خواهید نمود. اکنون، می توانید از بخش پیگیری ثبت نام، با وارد کردن کد رهگیری و کد ملی، آخرین وضعیت درخواست خود را مشاهده نمایید.

همانطور که گفته شد، برای ثبت نام پروانه کسب باید، به سامانه ایران اصناف، به آدرس iranianasnaf.ir مراجعه نمود. به همین دلیل، مطالعه این مقاله، جهت آشنایی با این سامانه و امکانات آن، توصیه می شود.

مدارک لازم برای ثبت نام پروانه کسب

در قسمت های قبل، پس از معرفی سایت ثبت نام اینترنتی پروانه کسب، نحوه ثبت نام جواز کسب را بررسی نمودیم. همانطور که گفته شد، همچون سامانه جامع تجارت ایران، آپلود مدارک، یکی از مراحل ثبت نام پروانه کسب می باشد. به همین دلیل، در این بخش، مدارک لازم برای ثبت نام پروانه کسب، در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی را بررسی خواهیم نمود.

مدارک لازم برای ثبت نام پروانه کسب اشخاص حقیقی

مدارک لازم برای ثبت نام پروانه کسب اشخاص حقیقی و دریافت شناسه صنفی، شامل موارد زیر می باشد:

عکس پرسنلی متقاضی

تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه به نام متقاضی

تصویر کارت ملی

تصویر صفحه شناسنامه 

و در صورت نیاز و بسته به نوع شغل، کارت بهداشت

مدارک لازم برای ثبت نام پروانه کسب اشخاص حقوقی

مدارک لازم برای ثبت نام جواز کسب اشخاص حقوقی، شامل موارد زیر می باشد:

عکس پرسنلی متقاضی

تصویر سند مالکیت یا اجاره نامه به نام متقاضی

تصویر کارت ملی

تصویر صفحه شناسنامه

تصویر اساسنامه و روزنامه رسمی ثبت شرکت

طرح

لوگوی فروشگاه

تصویر مصوبه هیئت مدیره، به نام مدیرعامل یا یکی از صاحبان امضا

لازم به ذکر است، مدارک، برای آپلود در سامانه می بایست، دارای حجم کمتر از ۱۲۰ کیلو بایت و فرمت JPEG باشد و برای آپلود اطلاعات چند برگی، لازم است از فایل Rar کمتر از ۴ مگابایت استفاده نمود.

هزینه ثبت نام پروانه کسب

در بخش های قبل، پس از بررسی سایت جواز تاسیس اینترنتی، نحوه ثبت نام پروانه کسب و مدارک لازم برای ثبت نام جواز کسب، در مورد اشخاص حقیقی و حقوقی را بررسی نمودیم و گفتیم که امکان پیگیری و استعلام پروانه کسب، پس از ثبت نام، در این سایت، وجود دارد. در این بخش، به موضوع هزینه ثبت نام پروانه کسب، خواهیم پرداخت که مطابق توضیحات زیر می باشد.

در مورد هزینه اخذ پروانه کسب، لازم به ذکر است، هنگام ثبت نام، نیازی به پرداخت وجه نمی باشد، اما در ادامه، می بایست وجوهی را به حساب خزانه کشور و همچنین، به عنوان حق عضویت، به اتحادیه پرداخت نمود. هنگام ثبت نام اخذ جواز کسب، لازم است فیش واریزی، به مبلغی معادل پنج برابر حق عضویت اتحادیه، جهت ورود به اتحادیه پرداخت شود.

علاوه بر این موارد، در مورد برخی اصناف، گذراندن دوره های آموزشی نیز از سوی اتحادیه، الزامی می باشد که این امر، مستلزم پرداخت وجوه مختص به خود می باشد.

سوالات متداول

سایت ثبت نام اینترنتی پروانه کسب چیست؟

ثبت نام اینترنتی پروانه کسب در سایت ایران اصناف به آدرس اینترنتی iranianasnaf.ir انجام می شود برای کسب اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه نمایید.

نحوه ثبت نام پروانه کسب چگونه است؟

برای ثبت نام پروانه کسب باید ابتدا به درگاه ملی مجوزهای کشور مراجعه نموده و پس از اخذ کد پیگیری به سایت ایران اصناف رفته و با وارد کردن کد اخذ شده ثبت نام را انجام نمود که در متن مقاله مراحل ثبت نام با ذکر جزئیات بیان شده است.

 

هزینه ثبت نام پروانه کسب چقدر است؟

هزینه ثبت نام پروانه کسب بر اساس نوع صنف متفاوت خواهد بود برای دریافت جزئیات بیشتر به متن مقاله مراجعه نمایید.

فرم درخواست مشاوره رایگان
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .