کد اقتصادی

در پاسخ به این سوال که کد اقتصادی چیست، در این مقاله از سایت سایا تدبیر به توضیح کاملی در رابطه به کد اقتصادی و نحوه دریافت آن می پردازیم. همانطور که پیش از این در سایت سایا تدبیر گفتیم اخذ کد اقتصادی یکی از لازمه های هر شخصیت حقیقی و حقوقی است که مزایای متعددی دارد.

مراحل و مدارک کامل جهت اخذ کد اقتصادی

پیش گفتار

در پاسخ به این سوال که کد اقتصادی چیست، در این مقاله از سایت سایا تدبیر به توضیح کاملی در رابطه به کد اقتصادی و نحوه دریافت آن می پردازیم. همانطور که پیش از این در سایت سایا تدبیر گفتیم اخذ کد اقتصادی یکی از لازمه های هر شخصیت حقیقی و حقوقی است که مزایای متعددی دارد.

کد اقتصادی چیست ؟

کد اقتصادی شناسه ای ۱۲ رقمی است که پس از تشکیل پرونده و تعیین حوزه توسط سازمان امور مالیاتی و اقتصادی کشور به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می گیرد.

مطابق قانون تجارت تمامی شرکت ها تا دو ماه پس از ثبت شرکت موظف به اخذ کد اقتصادی و انجام امور مالیاتی مربوطه می باشند.

اخذ شماره کد اقتصادی الزامی است!

امروزه فعالیت های اقتصادی در جوامع به روش های مختلفی انجام می شود. حمایت از افراد فعال در فعالیت های اقتصادی و همچنین نظارت بر فعالیت های اقتصادی (تجاری) مستلزم شناسایی افراد فعال در این زمینه است. یکی از مزایای آن اخذ مجوز فعالیت تجاری و پرداخت عوارض دولتی در قالب مالیات و جلوگیری از رقابت و تلاش ناسالم است.

علاوه بر مراحل ثبت شرکت ها و دریافت کارت بازرگانی، اخذ شماره کد اقتصادی نیز الزامی است. از این رو با استفاده از مقررات مربوطه در واحدهای ذی ربط وزارت امور اقتصادی و دارایی، نگارش و ارائه راهنمای فهرست اقتصادی برای کسانی که نیاز به یافتن اطلاعات مربوطه داشتند، استعلام کد اقتصادی انجام می شود.

از مزایای آن می توان به امکان شرکت در مناقصات و مزایدات اشاره کرد که بدون گرفتن کد اقتصادی شرکت امکان آن وجود ندارد. اخذ گواهی ارزش افزوده و اخذ کارت بازرگانی از مزایای دیگر آن است. من جمله موارد کاربردی در عقد قرارداد ها، داشتن کد اقتصادی می باشد. ارائه اظهارنامه های مالیاتی نیز از طریق این کد اقتصادی شناخته می شود .

درخواست مشاوره رایگان
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

موارد کاربرد کد اقتصادی

 1. اخذ کارت بازرگانی
 2. اخذ گواهی ارزش افزوده
 3. شرکت در مزایدات و مناقصات
 4. عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی و دولتی
 5. ارائه اظهارنامه های عملکرد سالیانه و فصلی ” ارزش افزوده”

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی

 1. دریافت دفترچه و تکمیل آنها (واحد اطلاعات و خدمات اداره دارائی)
 2. دریافت فرم های مربوطه و تکمیل آنها (واحد ثبت و شناسائی اداره دارائی)
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره
 4. کپی آگهی تاسیس شرکت و تغییرات ثبتی (۲ نسخه)
 5. کپی اساسنامه شرکت
 6. کپی از اظهارنامه شرکت (و یا شرکتنامه و تقاضانامه در شرکت‏های غیر سهامی)
 7. کپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن
 8. کپی پروانه بهره برداری یا مجوز تاسیس (در صورت موجود بودن)
 9. کپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تاسیس قید گردیده و در صورت استیجاری بودن، کپی قرارداد اجاره که به تایید واحد مالیاتی محل وقوع ملک رسیده باشد.
 10. نامه شروع و یا عدم شروع به فعالیت شرکت و کپی آن بعد از ثبت در دبیرخانه
 11. پرداخت مالیات حق تمبر به اداره دارائی

افراد مکلف به اخذ شماره کد اقتصادی

کلیه اشخاص حقوقی که به تولید، مونتاژ، واردات و صادرات، توزیع هر نوع کالا و خدمات اشتغال دارند و همچنین کلیه اشخاص حقیقی که به امور فوق اشتغال دارند و دارای پروانه کسب و کار از شعبات مربوطه می باشند و یا دارای محل کسب بوده و واجد شرایط شماره اقتصادی می باشند.

شایان به ذکر است که یکی از شرایط فوق برای افراد کافی است. گرفتن کد اقتصادی بعد از ثبت شرکت یا برند بسیار با اهمیت است. در واقع اخذ کد اقتصادی اجباری می باشد و کلیه اشخاص حقیقی و شرکت ها می بایست کد اقتصادی را اخذ و دریافت نمایند.

از جمله مناسباتی که می بایست جهت ورود به آن ها و یا شرکت در آن ها کد اقتصادی داشت شامل انواع مناقصات و مزایده های دولتی و خصوصی می باشد. در واقع لازمه ورود به این مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی همین کد اقتصادی است. در صورتی که افرادی فاقد ثبت شرکت و کد اقتصادی باشند نمی توانند در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی شرکت نمایند.

کد اقتصادی جدید و کد اقتصادی قدیم

در اطلاعیه ای سازمان امور مالیاتی و گمرک اعلام کردند: جهت توسعه خدمات الکترونیکی و در جهت اجرای طرح جامع مالیاتی و گمرک، جهت تشویق و توسعه خوداظهاری نسبت به ثبت نام الکترونیکی و اخذ کد اقتصادی به منظور تسهیل انجام امورات مالیاتی و بهره‌مندی از تسهیلات مالیاتی نسبت به ثبت نام جامع الکترونیکی اقدام شود.

ثبت‌نام جهت دریافت شماره اقتصادی جدید؛ برای کلیه مؤدیان حقوقی اجباری است، زیرا این کد (کد اقتصادی جدید) جایگزین شماره قبلی در نظام قوانین مالیاتی، گمرکی و اقتصادی کشور خواهد شود.

این کد با کد ۱۲ رقمی که در حال حاضر طی تشکیل پرونده و تعیین حوزه توسط اداره امور مالیاتی صادر می شود؛ متفاوت است.

جهت دریافت کد اقتصادی جدید؛ حتما بایستی تشکیل پرونده در دارایی انجام شده باشد سپس از طریق ثبت نام سیستمی طی سه مرحله بایستی نسبت به اخذ کد جدید اقدام شود.

تفاوت کد اقتصادی قدیم و جدید

هر دو کد، ۱۲ رقمی هستند و هر دو هم از اداره دارایی صادر میشود. در واقع با کد اقتصادی قدیم؛ تشکیل پرونده دارایی و تعیین حوزه مالیاتی انجام میشود. کد اقتصادی جدید متناسب و مطابق با سیستم جامع مالیاتی جدید طراحی شده است اما در حال حاضر کدی صادر نشده و فقط ثبت نام انجام شده و کد رهگیری ثبت نام ارایه میشود.

موارد کاربرد کد اقتصادی جدید

 • پیش نیاز ارایه اظهارنامه مالیاتی
 • اخذ کارت بازرگانی
 • اخذ گواهی ارزش افزوده
 • با توجه به اینکه اظهارنامه های مودیان مالیاتی صرفا به صورت الکترونیکی قابل ارایه است، مودیان جهت مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتی نسبت به ارایه اظهارنامه های مالیاتی به کد اقتصادی جدید نیاز دارند؛ در صورت عدم اقدام جهت اخذ کد اقتصادی جدید، اطلاعات اظهارنامه توسط سیستم پذیرش نخواهد شد و همچنین امکان پرداخت مالیات به صورت الکترونیکی توسط مودیان وجود نخواهد داشت.
 • طبق برنامه‌ریزی انجام شده کلیه فعالان اقتصادی که در تجارت خارجی با گمرک جمهوری اسلامی ایران ارتباط دارند (صاحبان کالا، حق‌العمل‌کاران گمرکی و…) لازم است شماره اقتصادی جدید را به همراه کد اقتصادی قدیم دریافت نمایند.

کلیات قوانین کد اقتصادی

در این بخش از این مقاله از سایت ثبت  تدبیر به توضیح مختصری از کلیات و مفاهیم قوانین اقتصادی می پردازیم. پروانه فعالیت یا پروانه کار مدرکی است که به موجب آن فعالیت اقتصادی فرد توسط یکی از مراجع ذی صلاح تایید شده باشد.

مثلا می توان پروانه داروخانه از وزارت بهداشت و یا کارت بازرگانی صادره از وزارت بازرگانی یا فعالیت مرغداری ها، جهاد کشاورزی یا گواهی فعالیت صنعتی (کارگاهی یا کارخانه ای) از طرف وزارت صنعت یا پروانه کسب صادره از اتحادیه های صنفی یا معرفی سازمان برنامه بودجه برای پیمانکاران یا سایر مراجع ذیربط را به عنوان نمونه بیان کرد.

محل فعالیت یا محل کسب به واحد تجاری اطلاق می شود که توسط شهرداری یا سایر مراجع قانونی به عنوان محل کسب و کار تعیین می شود و فعالیت مربوط با یا بدون مجوز انجام می شود (مانند دفتر پیمانکاری یا دلالی یا مشاغل مشابه که بدون پروانه انجام می شود و داروخانه یا مشاغل دیگری که محل کسب الزاماً دارای پروانه می باشد این مکان به صورت دائمی یا اجاره ای در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

در رابطه با صورت حساب بانکی می توان گفت مبلغ سپرده بانکی در کلیه شهرستانها از طریق یکی از شعب بانک ملی توسط متقاضی به حساب شماره ۵۲۳ خزانه داری واریز می شود. چاپ شماره اقتصادی نیز به برگه ای اطلاق می شود که قبل از صدور کارت توسط رایانه صادر شده است که شامل کلیه اطلاعات متقاضی اعم از هویتی و مالیاتی به عنوان رسید می باشد که توسط متقاضی ارائه شده و توسط ماموران پست گرفته شده و در بایگانی می شود.

سوالات متداول

 • مراحل اخذ کد اقتصادی جدید چگونه است؟
 1. ثبت نام اولیه
 2. اخذ بسته نام کاربری و کلمه عبور
 3. ثبت نام نهایی

در تمامی مراحل جهت جلوگیری از بروز مشکل بایستی تمامی اطلاعات صحیح و مطابق با قوانین باشد.

 • هزینه دریافت کد اقتصادی جدید برای شرکت چقدر است؟

لازم به ذکر است که پروسه دریافت کد اقتصادی و کلیه امور مالیاتی بنا بر اعلام سازمان امور مالیاتی کشور رایگان می باشد و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نباید جهت ثبت نام و دریافت کد اقتصادی از شما وجهی دریافت نماید.

اما توجه داشته باشید که روند دریافت کد اقتصادی برای شرکت، مانند تمامی کارهای اداری در ایران بسیار زمان بر، طاقت فرسا و کمی تخصصی می باشد، لذا در صورتی که تمایل دارید روند ثبت نام و پیگیری پرونده کد اقتصادی شما توسط وکلای متخصص و متبحر این مجموعه انجام شود. با سایا تدبیر تماس بگیرید.

فرم درخواست مشاوره رایگان
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .