عدم فعالیت

عدم فعالیت

عدم فعالیت

 

هر شرکتی در زمان شروع فعالیت خود با تمام توان قصد در کسب سود و رشد مجموعه خود را دارد اما گاهی با بروز مسائل و اقتضای شرایط، ضرر و زیان حادث می شود. در این صورت صاحبین مشاغل با در نظر گرفتن نفع کسب و کار، ناگزیر به انجام اقداماتی هستند که یکی از این اقدامات به منظور متوقف کردن ضرر ناشی از موقعیت پدید می آمد، تعمیم به عدم فعالیت است.

واضح است همانطور که تاسیس و هر گونه تغییرات می بایست زیر نظر و با صلاحدید مقام مربوطه انجام می شد حالا توقف عملیات بازرگانی هم نیازمند طی مراحل قانونی مختص به خود خواهد بود.

در ابتدای امر اعلام عدم فعالیت با نامه ای به سازمان امور مالیاتی شروع می شود. اگر شرکت فعالیت­ های مالی نداشته باشد طبیعتا از پرداخت مالیات معذور و معاف است. فقط می بایست دقت کنیم عدم فعالیت با ورشکستگی دو مقوله کاملا متفاوت است که درجای خود پیرامون آن به بحث خواهیم نشست.

به استناد ماده ۱۸۴ ق مسئولیت مدنی، ادارات ثبت مکلف هستند در آخر هر ماه لیست کامل شرکت­ ها و موسسات ثبت رسیده و تغییرات آنها را و همینطور اشخاص حقیقی و حقوقی را که در دفاتر قانونی به ثبت رسانیده اند با ذکر تعداد دفاتر، به اداره امور مالیاتی محل اقامت ارسال کنند.

پس مشاهده می کنیم که این سازمان به طور ماهانه این ارقام و آمارها را رصد می کند.

با شما تا انتها

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *